.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Dlaczego wynagrodzenie dyrektora żłobka wypłacane z dotacji nie będzie oskładkowane

Dziennik Gazeta Prawna (2019-06-06), autor: Marcin Nagórek, oprac.: GR

Prowadzę od niedawna żłobek dla dzieci. Otrzymuję na ten cel dotację z budżetu gminy. Jednocześnie jestem dyrektorem tej jednostki, zatrudniam też opiekunów. Pobieram z tej dotacji wynagrodzenie. Czy jest ono oskładkowane? Przepisy nic na ten temat nie mówią – pyta czytelniczka Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP - zgodnie z art. 60 ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech podmioty prowadzące żłobek, klub dziecięcy lub zatrudniające dziennych opiekunów mogą otrzymać na dziecko objęte opieką w takich miejscach lub formie dotację celową z budżetu gminy. Wysokość i zasady jej ustalania oraz rozliczania dotacji celowej określa rada gminy w drodze uchwały. W uchwale można określić, że dotacja może zostać przyznana również na dzieci zamieszkałe na terenie innej gminy niż gmina przyznająca wsparcie. Samo zaś prowadzenie żłobka lub klubu dziecięcego jest działalnością regulowaną w rozumieniu prawa przedsiębiorców i wymaga wpisu do rejestru żłobków i klubów dziecięcych.

Ze środków pochodzących z dotacji mogą być finansowane różne wydatki, np. wynagrodzenia, w tym przysługujące dyrektorowi takiej placówki. Przepisy wspomnianej ustawy nie dają jednak odpowiedzi, czy wynagrodzenie samego dyrektora podlega oskładkowaniu. To zagadnienie wymaga analizy w oparciu o przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Z jej art. 6 ust. 1 pkt 5 i art. 12 ust. 1 wynika, że obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu podlegają osoby prowadzące na terenie Polski pozarolniczą działalność oraz osoby z nimi współpracujące. Jak zaś wynika z art. 8 ust. 6 pkt 1 za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów prawa przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych. W odpowiedzi na zadane pytanie pomocne może być stanowisko ZUS zawarte w piśmie z 11 maja 2016 r., znak WPI/200000/43/498/2016. Rozpatrując podobny stan faktyczny, ZUS stwierdził wprost, że nie ma obowiązku opłacania składek od wynagrodzenia przysługującego dyrektorowi niepublicznego żłobka, a finansowanego ze środków dotacji uzyskanej z budżetu gminy.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 6 czerwca 2019 r.
dodano: 2019-06-06 10:15Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry G.R.


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.