.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Czy można podważać decyzję o podleganiu ubezpieczeniu w odwołaniu od decyzji zadłużeniowej

Dziennik Gazeta Prawna (2019-06-06), autor: Marcin Nagórek, oprac.: GR

ZUS wydał 25 maja decyzję o wysokości zadłużenie składkowego za 2018 r. Wcześniej otrzymałem decyzję o podleganiu ubezpieczeniom społecznym, której nie zaskarżyłem. Nie zgadzam się z decyzją o zadłużeniu, bo w tym okresie nie prowadziłem działalności. Czy jest szansa na jej zmianę przez sąd? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP - z art. 6 ust. 1 pkt 5 i art. 12 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wynika, że obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu podlegają m.in. osoby prowadzące pozarolniczą działalność oraz osoby z nimi współpracujące. Ubezpieczeniom tym podlegają od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania jej wykonywania, z wyłączeniem okresu, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone. Płatnik składek (w tym przypadku – sam przedsiębiorca) jest zaś obowiązany obliczać, rozliczać oraz opłacać należne składki za każdy miesiąc kalendarzowy.

Na szczególną uwagę zasługuje jednak art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy, z którego wynika, że ZUS wydaje decyzje w zakresie indywidualnych spraw dotyczących w szczególności ustalania wymiaru składek i ich poboru, a także umarzania należności z tytułu składek. Taka decyzja w opisywanej sytuacji została już wydana. W konsekwencji oznacza to, że kwestia samego podlegania obowiązkowi ubezpieczeniowemu została już prawomocnie rozstrzygnięta.

Podobną sprawę rozpatrywał Sąd Okręgowy w Łodzi z 8 września 2017 r., sygn. akt VIII U 1168/16. Z uzasadnienia tego orzeczenia zaś wynika, że podleganie ubezpieczeniom społecznym nie może być rozstrzygane w toku postępowania sądowego wszczętego z odwołania od decyzji ZUS w sprawie określenia wysokości zadłużenia. W tej sprawie również ZUS wydał dwie decyzje, pierwszą – dotyczącą samego podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej (która nie została skutecznie podważona), drugą – dotyczącą określenia zadłużenia z tytułu składek. Finalnie sąd przyjął, że kwestia podlegania ubezpieczeniom w spornym okresie została już rozstrzygnięta, decyzja o zadłużeniu jest więc jedynie jej wynikiem. Zaskarżając decyzję o zadłużeniu, nie można już kwestionować decyzji od podleganiu ubezpieczeniom.

Podsumowując, można więc stwierdzić, że argument przedsiębiorcy o nieprowadzeniu działalności gospodarczej w spornym okresie jest obecnie spóźniony i nie spowoduje zmiany decyzji ZUS dotyczącej wysokości zadłużenia składkowego.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 6 czerwca 2019 r.
dodano: 2019-06-07 10:09Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.