.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Za naruszenie praw do znaku towarowego odpowie też pośrednik

Dziennik Gazeta Prawna (2019-06-11), autor: Dariusz Piróg, oprac.: GR

Obowiązujące od 16 marca 2019 r. nowe przepisy prawa własności przemysłowej przewidują, że w przypadku naruszenia prawa przedsiębiorcy do znaku towarowego może on wystąpić z roszczeniami także przeciwko pośrednikom. Kogo uznaje się za pośrednika? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP - przed zmianą przepisów właściciel znaku towarowego mógł wystąpić z roszczeniami bezpośrednio przeciwko podmiotowi, który bezprawnie używał zarejestrowanego oznaczenia, np. umieszczając go na towarach, ich opakowaniach lub w reklamach. Dodatkowo uprawniony właściciel mógł skierować roszczenia przeciwko osobie, która tylko wprowadzała do obrotu towary oznaczone bezprawnie jego znakiem. Dotyczyło to sytuacji, gdy towary nie pochodziły od samego właściciela bądź osoby, która miała jego zezwolenie na używanie znaku.

Obecnie, na podstawie nowych przepisów (Dz.U. z 2019 r. poz. 501), odpowiedzialność może ponosić również osoba, z której usług korzystano przy naruszeniu prawa ochronnego na znak towarowy, czyli pośrednik.

Ustawa jednak nie definiuje, kim on jest. Aby to wyjaśnić, należy przeanalizować poglądy wyrażane m.in. w uzasadnieniu projektu nowelizacji przepisów. Wynika z nich, że za pośrednika można uznać m.in. dzierżawcę hal targowych, właściciela centrum handlowego lub organizatora targów. Zatem pośrednikami mogą być podmioty udostępniające przestrzeń handlową lub wystawową tym, którzy naruszają prawa ochronne na znak towarowy. W teorii za pośrednika może być też uznana agencja reklamowa, z której usług korzystał naruszyciel, a nawet kurier dostarczający przesyłkę czy właściciel magazynu, w którym składowane są podrobione produkty. Każdy z wymienionych może być bowiem podmiotem, z którego usług korzysta naruszyciel.

Nowa regulacja może oznaczać dla podmiotów świadczących różne usługi na rzecz naruszycieli ryzyko pociągnięcia do odpowiedzialności za naruszenie znaku towarowego. Co istotne, pośrednicy często nie będą nawet zdawali sobie sprawy z bezprawnej działalności swoich kontrahentów. Wprowadzone rozwiązanie może więc wzbudzić obawy wśród potencjalnych pośredników.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 11 czerwca 2019 r.
dodano: 2019-06-11 10:09Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.