.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Płaca minimalna wzrośnie co najmniej o 200 zł

Dziennik Gazeta Prawna (2019-06-12), autor: Łukasz Guza, oprac.: GR

Na wczorajszym posiedzeniu rząd przyjął propozycję wysokości przyszłorocznego minimalnego wynagrodzenia. Najniższa pensja dla pracownika ma wynieść 2450 zł (czyli o 200 zł więcej niż w 2019 r.; 8,9 proc.), a stawka dla samozatrudnionych i zleceniobiorców – 16 zł za godzinę. Teraz propozycja ta trafi do partnerów społecznych – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
W Radzie Dialogu Społecznego rozpoczną się negocjacje ostatecznych kwot podwyżek. Decyzja rządu już teraz ma jednak istotne znaczenie. Zgodnie z przepisami przyszłoroczne wynagrodzenie minimalne nie będzie mogło być niższe od kwot przyjętych przez Radę Ministrów, bez względu na efekty rozmów z centralami związkowymi i organizacjami pracodawców. Te pierwsze przyjęły wspólne stanowisko w sprawie minimalnego wynagrodzenia – postulują jego wzrost o 12 proc. (do 2520 zł).

– Propozycja rządu nas nie satysfakcjonuje. Zaproponowana kwota będzie stanowić 46,9 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia za pracę, co oznacza, że dystans minimalnej płacy do średniej nie tylko nie będzie się zmniejszał, ale wzrośnie – tłumaczy Norbert Kusiak, dyrektor wydziału polityki gospodarczej i funduszy strukturalnych OPZZ.

Nie do końca zadowoleni mogą być też pracodawcy. Oni proponowali wzrost minimalnej pensji o 6,1 proc. Rząd zgodził się za to z pracodawcami w sprawie przyszłorocznych podwyżek pensji w sferze budżetowej. Postulowali oni wzrost płac o 6,1 proc., a Rada Ministrów zaproponowała średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej o 106,0 proc. w ujęciu nominalnym (czyli w praktyce o 6 proc.; jednocześnie oznacza to, że wynagrodzenia w budżetówce 2020 r. nie będą automatycznie waloryzowane jednym wskaźnikiem). To zdecydowanie niższa wartość od tej proponowanej przez związki zawodowe (domagały się wzrostu o 15 proc.).

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 12 czerwca 2019 r.
dodano: 2019-06-12 10:14Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.