.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Fiskus namierzy tajemniczych akcjonariuszy

Dziennik Gazeta Prawna (2019-06-12), autor: Mariusz Szulc, oprac.: GR

Od początku 2021 r. akcje posiadane przez akcjonariuszy spółek akcyjnych i komandytowo-akcyjnych zostaną przymusowo zdematerializowane i trafią do specjalnego rejestru – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Zmiany w tym zakresie przewiduje projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych i innych ustaw przyjęty przez Radę Ministrów.

Na wejściu w życie nowelizacji ma skorzystać przede wszystkim Krajowa Administracja Skarbowa. Nowe rozwiązania powinny bowiem skończyć z anonimowością właścicieli akcji na okaziciela w wielu funkcjonujących obecnie na rynku podmiotach. Dziś ułatwia to popełnianie wielu przestępstw np. prania brudnych pieniędzy. Ministerstwo Finansów już sześć lat temu alarmowało, że skutkiem obecnych reguł jest zaliczanie Polski do krajów wysokiego ryzyka, co godzi w naszą pozycję na forum międzynarodowym m.in. w grupie państw wysoko rozwiniętych G-20.

Projekt zakłada, że akcje spółek akcyjnych i komandytowo-akcyjnych zostaną przymusowo zdematerializowane (zdigitalizowane, czyli zapisane w systemie teleinformatycznym), a więc stracą swoją fizyczną postać. To – zdaniem rządu – pozwoli nie tylko zwiększyć bezpieczeństwo obrotu papierami wartościowymi (trudniej będzie je np. zgubić), ale też zmniejszyć obecne koszty (np. druku, przechowywania i transportowania w ich papierowej formie).

Powstaną też specjalne rejestry akcjonariuszy prowadzone przez podmioty kwalifikowane nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego. „Nie ma uzasadnienia dla gwarantowania anonimowości akcjonariuszom spółki akcyjnej zamkniętej w przypadku, gdy takiej gwarancji nie mają wspólnicy spółki z o.o.” – uzasadnia rząd.

Informacje zgromadzone w takich rejestrach fiskus będzie mógł wymieniać z innymi państwami. Wykorzysta je także do zapobiegania przestępstwom gospodarczym.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 12 czerwca 2019 r.
dodano: 2019-06-12 10:21Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.