.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

MF rozpoczęło konsultacje zmian w leasingu

Dziennik Gazeta Prawna (2019-06-12), autor: Mariusz Szulc, oprac.: GR

Resort finansów chce poznać opinie wszystkich zainteresowanych co do kryteriów oceny, kiedy leasing zwrotny należy traktować jako jedną kompleksową usługę finansową, która nie daje prawa do odliczenia VAT, a kiedy jako dwie odrębne transakcje – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
W tym celu resort ogłosił konsultacje podatkowe. Potrwają one do 28 czerwca br. Każdy zainteresowany może przesłać swoje uwagi na adres: konsultacje.leasingzwrotny@mf.gov.pl .

Leasing zwrotny jest dla wielu firm sposobem na dodatkowe finansowanie. W uproszczeniu polega na tym, że przedsiębiorca odsprzedaje swój składnik majątku leasingodawcy, a ten zgadza się, aby dotychczasowy właściciel nadal z tego składnika majątku korzystał – na podstawie umowy leasingu.

W Polsce przyjęło się uważać, że są to dwie odrębne i opodatkowane VAT transakcje, tj. dostawa towaru (sprzedaż składnika majątku) i usługa leasingowa (najczęściej leasing operacyjny). Dzięki temu obie transakcje dawałyby prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Sytuacja skomplikowała się wraz z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE z 27 marca 2019 r. (sygn. akt C-201/18). Sprawa dotyczyła belgijskiej spółki, która zdecydowała się na leasing zwrotny nieruchomości. TSUE uznał, że jest to jedna transakcja o charakterze finansowym, która nie daje prawa do odliczenia VAT.

Eksperci podzielili się w ocenie skutków takiej wykładni. Część z nich uznała, że jest to prawdziwa rewolucja, która wymaga zmiany podejścia również przez polskie Ministerstwo Finansów. Przy okazji powstały obawy o przeszłe już rozliczenia przedsiębiorców.

Inni eksperci wyrażali opinie, że skutki wykładni TSUE nie będą tak drastyczne, bo nie przystają do polskich realiów.

Jakie więc przyjąć kryteria, żeby uznać, kiedy leasing zwrotny jest jedną kompleksową usługą finansową, a kiedy dwiema odrębnymi transakcjami? MF chce to przedyskutować ze wszystkimi zainteresowanymi, zwłaszcza że docierają do niego głosy przedsiębiorców oceniających stosowanie obecnych reguł jako „skomplikowane i niepewne”.

Resort wyjaśnił, że w trakcie dyskusji będą rozważane szczegółowe elementy dotyczące leasingu zwrotnego, w tym w szczególności:

- czy w odniesieniu do sprzedawanych składników majątku dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel;

- czy sprzedawane składniki majątku wykorzystywane są przez podatnika w sposób ciągły do prowadzonej w dotychczasowy sposób działalności;

- czy transakcja sprzedaży jest odrębną, niezależną od leasingu transakcją opodatkowaną VAT;

- co jest celem działania przedsiębiorcy, który najpierw sprzedaje towar firmie leasingowej, następnie przystaje na „zwrotną dostawę towarów”.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 12 czerwca 2019 r.
dodano: 2019-06-12 10:27Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.