.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Nowe zwolnienie z PIT. Płatnicy czekają na oświadczenia zatrudnionych

Dziennik Gazeta Prawna (2019-06-13), autor: Mariusz Szulc, oprac.: GR

Firmy zatrudniające lub współpracujące z osobami do 26. roku życia nadal będą potrącać zaliczki na podatek, chyba że podwładny złoży oświadczenie, że chce skorzystać z nowego zwolnienia od PIT – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Już od sierpnia 2019 r. wejdzie w życie nowe zwolnienie podatkowe dla przychodów z umowy o pracę, umów zleceń, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy (art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT). Preferencja obejmie przychody do wysokości 85 528 zł rocznie. A ponieważ będzie stosowana już od sierpnia br., więc w tym roku limit będzie liczony proporcjonalnie do okresu pozostałego do końca roku. W 2019 r. nie może więc przekroczyć kwoty 35 636,67 zł. Nadwyżka będzie opodatkowana na zasadach ogólnych (tj. według skali podatkowej).

Na razie, tj. od sierpnia 2019 r. wciąż będą potrącać zaliczki na PIT, chyba że podwładny złoży oświadczenie, że chce skorzystać z nowego zwolnienia. W takiej sytuacji płatnik nie będzie potrącał zaliczek od początku następnego miesiąca aż do momentu, gdy pracownik (lub zleceniobiorca) ukończy 26. rok życia lub jego tegoroczny przychód z wymienionych wyżej źródeł przekroczy 35 636,67 zł.

Zasada ta „odwróci się” od 1 stycznia 2020 r. Wtedy płatnicy nie będą musieli potrącać zaliczek od wynagrodzenia wypłacanego osobom do 26. roku życia, chyba że dostaną oświadczenie od podwładnego, że rezygnuje on z preferencji.

Dlaczego miałby się na to zdecydować? Pełen roczny limit przychodów objętych zwolnieniem (85 528 zł) ma obowiązywać niezależnie od liczby miejsc, w których młoda osoba będzie zatrudniona. Chodzi więc o to, żeby nie każdy z pracodawców i zleceniodawców stosował zwolnienie, bo wtedy limit przychodów zwolnionych z PIT (85 528 zł) zostanie szybciej przekroczony, a zatrudnionemu może zależeć na tym, żeby utrzymać go jak najdłużej dla zarobków z jednego miejsca pracy. Jak podkreśliło Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu projektu „podatnik będzie miał (…) możliwość kształtowania swojej sytuacji w trakcie roku podatkowego”.

Resort dodał, że pomoże to też uniknąć niedopłaty podatku na koniec roku.

Każdy płatnik wypłacający pensję osobie do 26. roku życia będzie musiał wpisać wysokość przychodów zwolnionych w PIT-11. Jak podkreśla MF, jest to konieczne, żeby prawidłowo obliczyć podatek należny, szczególnie w sytuacji gdy przychody podlegające zwolnieniu będzie wypłacać kilku płatników.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 13 czerwca 2019 r.
dodano: 2019-06-14 10:45Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.