.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Dodatek za zastępstwo ze składkami jak wynagrodzenie

Dziennik Gazeta Prawna (2019-06-27), autor: Marcin Nagórek, oprac.: GR

Prowadzę serwis samochodowy. Obecnie dwóch pracowników jest na urlopach i przez to inni mają więcej pracy. Chcę im to zrekompensować dodatkiem do pensji. Czy takie świadczenie będzie oskładkowane, skoro nigdzie nie jest to uregulowane? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP - proponowane przez pracodawcę świadczenie nie wynika ani z przepisów kodeksu pracy, ani z żadnej innej ustawy. Należy więc do niego stosować zasadę wynikającą z art. 9 par. 2 k.p. Zgodnie z nią postanowienia układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych oraz regulaminów i statutów nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż przepisy k.p. oraz innych ustaw i aktów wykonawczych. Dodatek do pensji jest niewątpliwie korzystną zmianą dla pracowników, nie ma więc przeszkód, aby go przyznać.

Dla przepisów ubezpieczeniowych nie ma to jednak znaczenia. Aby stwierdzić, czy dodatek podlega oskładkowaniu, należy odwołać się do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa) i aktów wykonawczych. Z art. 18 ust. 1 i 2 i art. 20 ust. 1 ustawy systemowej wynika, że podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób będących pracownikami stanowi przychód przepisów podatkowych. Nie dotyczy to przychodów określonych w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków z ubezpieczeń społecznych.

Z kolei zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika m.in., że za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne, a więc także różnego rodzaju dodatki. Na uwagę zasługuje również to, że katalog przychodów, które zostały wyłączone z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, jest zamknięty. Co przy tym istotne, nie należą do nich problematyczne dodatki. A to oznacza, że składki powinny być odprowadzone na takich samych zasadach jak od wynagrodzenia. Płatnik powinien więc doliczyć dodatki do wynagrodzenia i oskładkować na ogólnych zasadach oraz wykazać w dokumentach rozliczeniowych. Na te obowiązki nie wpływa to, że dodatek na zastępstwo nie jest nigdzie uregulowany.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 27 czerwca 2019 r.
dodano: 2019-06-27 10:35







Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.