.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

ZUS wypłaci 500+ dla niepełnosprawnych

Dziennik Gazeta Prawna (2019-07-03), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

Osoby z emeryturą, rentą lub zasiłkiem stałym będą mogły ubiegać się o nowe świadczenie, jeśli mają orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Tak wynika z zapowiedzi projektu ustawy, mającej wprowadzić 500+ dla niepełnosprawnych, który został wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu. To realizacja obietnicy złożonej w maju przez premiera Mateusza Morawieckiego. Dotyczyła ona przyznania stałego, miesięcznego dodatku dla tej grupy osób – po tym, jak Polska wygrała spór z Komisją Europejską o podatek handlowy (dochody z tego tytułu mają być jednym z źródeł jego finansowania). To nowe świadczenie ma przysługiwać osobom mającym orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy (w tym w gospodarstwie rolnym) lub służby oraz o niezdolności do samodzielnej egzystencji, które mają ustalone prawo m.in., do emerytury, renty, renty socjalnej oraz zasiłku stałego, ale ich wysokość nie jest wystarczająca na zaspokojenie potrzeb związanych z naruszeniem sprawności organizmu. To zaś powoduje, że potrzebują one opieki i wsparcia w codziennym życiu.

Nowe świadczenie nie dla wszystkich uprawnionych będzie wynosić 500 zł. Jest to związane z tym, że w przepisach ma znaleźć się zastrzeżenie wskazujące, że łączna kwota nowego świadczenia oraz tego pobieranego z systemu emerytalno-rentowego nie będzie mogła przekraczać 1600 zł. Ten limit oznacza też, że część osób w ogóle nie otrzyma 500+.

Nowa forma wsparcia ma być wypłacana na wniosek osoby uprawnionej przez odpowiedni organ, czyli ZUS, KRUS lub Zakład Emerytalno-Rentowy. Będzie to dla nich zadanie zlecone i założono, że koszty jego obsługi wyniosą 2,5 proc. od kwoty świadczeń.

Ponadto w projekcie mają się znaleźć rozwiązania zakładające, że nowe wsparcie będzie zwolnione z podatku dochodowego, nie będzie od niego pobierana składka na ubezpieczenie zdrowotne oraz będzie zwolnione z egzekucji i potrąceń. Co więcej, jego kwota nie będzie uwzględniana w dochodzie rodziny przy ubieganiu się o pomoc pieniężną przysługującą na podstawie odrębnych ustaw.

Osoba niepełnosprawna straci natomiast prawo do wsparcia, jeśli zaprzestanie pobierania świadczenia z systemu zabezpieczenia społecznego, gdy jego wysokość wzrośnie ponad 1600 zł lub utraci orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji.

Zgodnie z informacją umieszczoną w wykazie nowe przepisy miałyby wejść w życie 1 września, przy czym nie zostało sprecyzowane, czy już od tego miesiąca ruszą wypłaty świadczeń.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 3 lipca 2019 r.
dodano: 2019-07-09 11:06Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.