.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Wydane zaświadczenia kwalifikacyjne ważne tylko przez pięć lat

Dziennik Gazeta Prawna (2019-07-04), autor: Maciej Ambroziewicz, oprac.: GR

Prowadzę duże przedsiębiorstwo produkcyjne. Niedawno natknąłem się na informację, że zaświadczenia kwalifikacyjne do obsługi maszyn nie są już wydawane bezterminowo i będzie trzeba je odnawiać. A co w takim razie z dotychczasowymi zaświadczeniami? Czy tracą one moc? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP - w myśl art. 22 ustawy o dozorze technicznym osoby odpowiedzialne za wytwarzanie, naprawę, modernizację i kontrolę jakości urządzeń technicznych powinny posiadać:

1) wyższe wykształcenie techniczne i co najmniej dwuletnią praktykę zawodową, lub

2) wykształcenie średnie techniczne lub średnie branżowe i co najmniej pięcioletnią praktykę zawodową.

Ponadto osoby te muszą wykazać się znajomością norm, przepisów o dozorze technicznym oraz warunków technicznych wykonywania takiego dozoru w zakresie prowadzonej działalności.

Powyższe dotyczy także osób zajmujących się materiałami i elementami stosowanymi do wytwarzania, naprawy lub modernizacji urządzeń technicznych. Skąd jednak wiadomo, że dana osoba ma wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne wymagane na danym stanowisku? Wynika to z zaświadczenia kwalifikacyjnego potwierdzającego umiejętność praktycznego wykonywania czynności oraz znajomość warunków technicznych dozoru technicznego, norm i przepisów prawnych w tym zakresie. Posiadać je muszą osoby wykonujące czynności spawania, zgrzewania, lutowania oraz przeróbkę plastyczną i obróbkę cieplną w toku wytwarzania, naprawy i modernizacji urządzeń technicznych, a także wytwarzania elementów stosowanych do wytwarzania, naprawy lub modernizacji tych urządzeń. Powyższe stosuje się także do osób obsługujących i konserwujących urządzenia techniczne.

Na skutek nowelizacji powyższych przepisów ustawą z 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o dozorze technicznym, które weszły w życie 1 czerwca 2019 r., zaświadczenia kwalifikacyjne nie będą już bezterminowe. Mianowicie będą one wydawane na czas określony nie krótszy niż pięć lat i nie dłuższy niż 10 lat – w zależności od rodzaju urządzenia technicznego, stopnia trudności w jego obsłudze i konserwacji oraz stopnia zagrożenia, które może ono spowodować.

Co ważne, zaświadczenia kwalifikacyjne wydane przed 1 czerwca 2019 r. zachowują ważność przez okres pięciu lat, chyba że przed upływem tego terminu zostaną cofnięte. Ponadto także zaświadczenia wydane po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego wszczętego i niezakończonego przed 1 czerwca 2019 r. zachowują ważność przez okres pięciu lat (chyba że przed upływem tego terminu zostaną cofnięte). Niemniej jednak od 1 czerwca możliwe jest także przedłużenie okresu ważności zaświadczenia kwalifikacyjnego. Jest to bezpłatne i może nastąpić na wniosek osoby zainteresowanej. Warunkiem przedłużenia będzie jednak:

1) złożenie wniosku nie później niż w terminie trzech miesięcy przed dniem upływu okresu ważności zaświadczenia;

2) wykonywanie czynności w zakresie określonym w zaświadczeniu kwalifikacyjnym przez co najmniej trzy lata w okresie ostatnich pięciu lat ważności zaświadczenia.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 4 lipca 2019 r.
dodano: 2019-07-10 10:41







Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.