.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Będzie łatwiejsza koordynacja świadczeń

Dziennik Gazeta Prawna (2019-07-04), autor: Bożena Wiktorowska, oprac.: GR

Od 1 lipca ZUS korzysta już z nowego rozwiązania umożliwiającego szybszą wymianę informacji między 15 tys. instytucjami zabezpieczenia społecznego z 32 krajów Unii Europejskiej oraz EFTA – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Poprawa komunikacji w dziedzinie zabezpieczenia społecznego jest możliwa dzięki EESSI, czyli Elektronicznej Wymianie Informacji dotyczących Zabezpieczenia Społecznego (ang. Electronic Exchange of Social Security Information). Dotychczas przekazywanie informacji i dokumentów między krajami odbywało się głównie papierowo. Wymagało więc m.in. żmudnego tłumaczenia dokumentacji. Z tego powodu postępowania wyjaśniające trwały nawet kilka miesięcy. To powodowało, że znacznie wydłużało się ustalanie prawa do świadczeń dla osób, które pracowały w kilku krajach.

Elektroniczna wymiana informacji obejmuje dane niezbędne m.in. do rozstrzygania przynależności do systemu zabezpieczenia społecznego – w związku z zasadą, że podlega mu się tylko w jednym państwie. Będzie także dotyczyć przyznawania i wypłaty świadczeń międzynarodowych: emerytur, rent, zasiłków i odszkodowań, jak również dochodzenia należności z tytułu nieopłaconych składek i nadpłaconych świadczeń w innych państwach UE.

Z nowego systemu wymiany dokumentów i informacji będzie w sumie korzystać ok. 100 tys. pracowników instytucji zabezpieczenia społecznego w całej Europie. Komisja Europejska szacuje, że obecnie nawet 17 mln obywateli państw UE mieszka w innym państwie członkowskim niż kraj pochodzenia, a ok. 2 mln osób pracuje lub studiuje w jednym kraju, mieszkając w innym. Okazuje się, że co roku wszystkie instytucje zabezpieczenia społecznego w państwach UE/EFTA wymieniają się nawet 900 mln komunikatów. Tylko ZUS w ramach systemu elektronicznej wymiany informacji rocznie otrzyma ponad 119 tys. i wyśle około 1,14 mln dokumentów.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 4 lipca 2019 r.
dodano: 2019-07-10 10:44Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.