.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Składka na PPK nie wlicza się do kosztów płacy

Dziennik Gazeta Prawna (2019-07-04), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

Kwoty odprowadzane przez pracodawców na pracownicze plany kapitałowe nie mogą być doliczone do kosztów płacy, przy wnioskowaniu o dofinansowanie do pensji pracownika z dysfunkcją zdrowotną – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Tak wynika z odpowiedzi udzielonej przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na pytanie związane z ubieganiem się o subsydia płacowe. Zadała je Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Co do zasady jest tak, że kwota miesięcznego dofinansowania nie może przekroczyć 90 proc. kosztów płacy, a w przypadku pracodawców prowadzących działalność gospodarczą 75 proc. ich wysokości. Co się do nich zalicza, określa zaś art. 2 ust. 4a ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1172). Zgodnie z nim definicja kosztów płacy obejmuje wynagrodzenie brutto oraz finansowane przez pracodawcę obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe oraz obowiązkowe składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Natomiast 1 lipca br. weszły w życie przepisy wprowadzające wymóg tworzenia PPK dla podmiotów mających powyżej 250 pracowników. Przewidują one, że wpłata podstawowa na program wynosi 2 proc. wynagrodzenia, stanowiącego podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne od podwładnego oraz 1,5 proc. pensji po stronie pracodawcy. Firmy mają jednak wątpliwości, czy kwoty wpłacane na PPK pracodawcy będą mogli doliczyć do kosztów płacy, które są wykazywane w poz. 52 druku INF-D-P, składanego do PFRON. Dlatego OBPON.org zwrócił się o wyjaśnienie tej kwestii.

Fundusz odpowiedział, że składki na PPK nie spełniają warunku do włączenia ich do kosztów płacy w rozumieniu art. 2 pkt 4a ustawy. Powołał się przy tym na informacje Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, z których wynika że PPK są sposobem oszczędzania lub inwestowania środków, a nie ubezpieczeniem polegającym na przekazaniu innemu podmiotowi na własność pieniędzy, z których zainteresowany będzie mógł skorzystać w razie wystąpienia przyszłego zdarzenia. Ponadto, mimo że składka na program powiększa odprowadzone należności na ubezpieczenia emerytalne, to cel jej przeznaczenia wyłącza możliwość uznania jej za dotyczącą emerytury. Dodatkowo kwoty odprowadzane na PPK nie mają charakteru obowiązkowego.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 4 lipca 2019 r.
dodano: 2019-07-10 10:50Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.