.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Czy za studenta z innego kraju Unii Europejskiej należy odprowadzać składki

Dziennik Gazeta Prawna (2019-07-11), autor: Marcin Nagórek, oprac.: GR

Prowadzę działalność w branży informatycznej od kilku miesięcy. Wkrótce zamierzam zatrudnić na zlecenie polskiego obywatela, który jednak studiuje w Niemczech. Czy w takiej sytuacji powstanie obowiązek składkowy i czy przepisy prawa pracy wprowadzają jakieś ograniczenia? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP - zatrudnienie na umowie-zleceniu nie podlega regulacjom kodeksu pracy, ale kodeksu cywilnego (art. 734 i nast.). Wynika z nich m.in., że przez umowę-zlecenie przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Ustawodawca nie rozróżnia statusu zleceniobiorcy, nie odnosząc się choćby do tego, czy może być nim student, czy inna dowolna osoba fizyczna. Nie ma więc wątpliwości, że nie ma żadnych ograniczeń na gruncie kodeksu cywilnego do zatrudnienia na zlecenie przez przedsiębiorcę studenta, który odbywa studia w innym kraju.

Odrębnej analizy wymaga obowiązek składkowy na płaszczyźnie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.). W pierwszej kolejności na uwagę zasługuje art. 6 u.s.u.s., gdzie zawarto zamknięty katalog podmiotów objętych obowiązkiem ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. W przypadkach tych podmiotów podleganie ubezpieczeniom jest obowiązkowe z mocy ustawy. Dlatego kluczowe jest ustalenie, czy wspomniany student kwalifikuje się do którejkolwiek z tych kategorii. I tak, w art. 6 ust. 1 pkt 4 u.s.u.s. postanowiono, że obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy-zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz osoby z nimi współpracujące. Z kolei art. 13 pkt 2 u.s.u.s. stanowi, że obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu, chorobowemu i wypadkowemu podlegają zleceniobiorcy od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy.

Zatem zasadą jest obligatoryjne podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy-zlecenia przy wykonywaniu tej umowy na terenie Polski. Ustawodawca czyni jednak pewien wyjątek. Otóż zleceniobiorcy nie podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli są uczniami szkół ponadpodstawowych lub studentami, do ukończenia 26 lat. Z brzmienia przepisu nie wynika wprost, czy to wyłączenie dotyczy studentów zarówno polskich, jak i zagranicznych uczelni wyższych. Jednocześnie można przyjąć, że przepisy nie uzależniają objęcia ubezpieczeniami od obywatelstwa lub miejsca zamieszkania. Podobnie nie ma znaczenia, w jakim kraju student odbywa studia. Natomiast kluczową kwestią jest zawarcie umowy-zlecenia z polskim podmiotem mającym siedzibę na terenie Polski.

Podsumowując, można więc stwierdzić, że w opisanej sytuacji (o ile student zleceniobiorca nie ukończył 26. roku życia) nie powstanie obowiązek składkowy, mimo że student odbywa studia na zagranicznej uczelni.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 11 lipca 2019 r.
dodano: 2019-07-12 10:44







Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.