.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Wartość świadczenia w naturze ze składkami

Dziennik Gazeta Prawna (2019-07-16), autor: Paulina Szewioła, oprac.: GR

Prawo do ekwiwalentu pieniężnego za posiłek przesądza o zaliczeniu jego wartości do podstawy wymiaru składek – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Przedsiębiorca prowadzi firmę zajmującą się handlem oraz produkcją pieczywa. Zatrudnia w niej kilkunastu pracowników, którzy poza pensją otrzymują wyroby piekarnicze, wydawane dopiero po skończonej pracy. Są wyceniane i sumowane według cen stosowanych wobec innych odbiorców. Wartość wydanego miesięcznie pieczywa nie przekracza 130 zł na osobę i jest doliczana do pensji.

Jednocześnie pracownikowi przysługuje prawo do ekwiwalentu, gdy z jakiegoś powodu nie mógł go odebrać.

Przedsiębiorca zwrócił się do ZUS z pytaniem, czy wydanie pieczywa powinno się traktować jako wynagrodzenie w naturze. Chciał też wiedzieć, czy prawidłowe jest dodawanie wycenionej wartości wyrobów do pensji i uznawanie, że całość stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Organ rentowy uznał, że tak (decyzja ZUS w Lublinie z 12 lipca 2019 roku, nr WPI/200000/43/576/2019).

Katalog przychodów, które nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe zawarto w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1949). Zgodnie z par. 2 ust. 1 pkt 11 tego aktu wyłączona ze składek jest wartość finansowanych przez pracodawcę posiłków udostępnionych pracownikom do spożycia. Nie mogą mieć oni jednak prawa do ekwiwalentu z tego tytułu.

W opisanym przypadku, gdy pracownik jednak nie mógł odebrać pieczywa, należy mu się zwrot. Z tego powodu wartość tego świadczenia w naturze podlega oskładkowaniu.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 16 lipca 2019 r.
dodano: 2019-07-16 10:54Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.