.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Wyścig firm po pieniądze na ochronę pracowników

Dziennik Gazeta Prawna (2019-07-16), autor: Bożena Wiktorowska, oprac.: GR

Tylko 1 tys. zł dostaną z ZUS pracodawcy na doradztwo związane z prewencją wypadkową. Eksperci i przedsiębiorcy uważają, że to zdecydowanie za mało – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Od 15 lipca br. ZUS przyjmuje wnioski na dofinansowanie projektów poprawiających warunki pracy w 2020 r. Termin ich przyjmowania upływa 16 sierpnia br. Do podziału jest 50 mln zł. ZUS obiecuje, że wybierze projekty, które poprawią bezpieczeństwo, zmniejszą zagrożenie wypadkami przy pracy lub chorobami zawodowymi i zredukują niekorzystne oddziaływanie szkodliwych czynników.

Podstawą ubiegania się o wsparcie jest ocena wniosku przeprowadzona przez ekspertów Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy. Dofinansowany może zostać m.in. zakup środków ochrony indywidualnej, urządzeń chroniących przed hałasem, drganiami mechanicznymi, promieniowaniem elektromagnetycznym, oświetlenie miejsc, urządzenia oczyszczające i uzdatniające powietrze, służące poprawie bezpieczeństwa pracy na wysokości, sprzęt ograniczający obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego.

Jest jednak haczyk. Regulamin konkursu mówi wprost, że ocena merytoryczna wniosków zostanie wstrzymana, gdy ogólna kwota wnioskowanych dofinansowań, które uzyskały pozytywną opinię, przekroczy kwotę 65 mln zł. Eksperci nie rozumieją, skąd się ona wzięła.

Zarówno eksperci, jak i pracodawcy podkreślają, że miesiąc to stanowczo za mało na merytoryczne przygotowanie wniosku i złożenie go do ZUS. Taki system premiuje firmy mające wyspecjalizowane działy bhp.

Kolejnym zarzutem jest zamrożenie kwoty wsparcia. Tadeusz Zając, były główny inspektor pracy, obecnie doradca prezydenta Pracodawców RP, zwraca uwagę, że i w tym, i w przyszłym roku na ten cel jest 50 mln zł.

Ale to nie koniec problemów. Otóż regulamin konkursu w sposób niebudzący wątpliwości ogranicza kwotę środków, które mogą być przeznaczone na doradztwo. Bez względu na wielkość firmy przedsiębiorca będzie mógł dostać 1 tys. zł.

Regulamin konkursu zakłada, że pieniądze na poprawę bezpieczeństwa są wypłacane po zakończeniu inwestycji. ZUS ma prawo też wypłacić je w transzach, kontrolując pracodawcę bez ograniczeń. A jeśli wyniki kontroli będą negatywne, firma poniesie konsekwencje. Będzie zobowiązana do zwrotu całego dofinansowania wraz z odsetkami za opóźnienie. I to w terminie nie późniejszym niż 30 dni od daty wezwania przez ZUS.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 16 lipca 2019 r.
dodano: 2019-07-16 11:06Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.