Informację o uldze można przesłać e-mailowo

Dziennik Gazeta Prawna (2019-08-06), autor: Michalina Topolewska , oprac.: GR

sie 6, 2019
Pracodawca może przesłać swojemu klientowi druk zawierający wysokość obniżenia we wpłacie na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przez internet w formie PDF – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Tak wynika z odpowiedzi udzielonej przez fundusz na pytanie skierowane przez Ogólnopolską Bazę Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Dotyczyło ono tego, czy formularz INF-u można przesłać drogą elektroniczną jako załącznik do e-maila. PFRON wyjaśnia, że ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1172 ze zm.) nie zawiera uregulowań co do formy przekazywania przez podmiot udzielający ulg nabywcom swoich usług lub produkcji – informacji o kwocie obniżenia. Jednocześnie, na podstawie art. 66 ustawy, w sprawach nienormowanych jej przepisami stosuje się kodeks postępowania administracyjnego, kodeks cywilny oraz kodeks pracy. Stosunki pomiędzy sprzedającym oraz nabywcą mają charakter cywilnoprawny, dlatego w zakresie formy przekazywania INF-U właściwe będą przepisy k.c.
Te zaś w art. 772 mówią o dokumentowej formie czynności prawnej, do której zachowania wystarcza złożenie oświadczenia woli w postaci dokumentu, w sposób umożliwiający ustalenie osoby je składającej. Może nią być m.in. wiadomość elektroniczna (e-mailowa), zakończona wpisem imienia i nazwiska składającego lub danymi pozwalającymi określić jego tożsamość. W przypadku dokumentowego sporządzania druku INF-U konieczne jest wyraźne i dokładne wypełnienie pozycji dotyczących danych ewidencyjnych i adresu sprzedającego oraz pozycji 51 (imię i nazwisko osoby upoważnionej), a także 52 (podpis).
Druk INF-U można więc przekazywać z wykorzystaniem pliku PDF.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 6 sierpnia 2019 r.