.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Składki należy opłacać tylko do jednego systemu

Dziennik Gazeta Prawna (2019-08-07), autor: Paulina Szewioła, oprac.: GR

W danym momencie można być ubezpieczonym tylko w jednym kraju UE – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Kobieta od lutego tego roku jest zatrudniona na umowę o pracę u norweskiego pracodawcy i od tego czasu wszystkie składki odprowadza wyłącznie tam. Jednocześnie prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce.

Kobieta chciała mieć pewność, że z tego drugiego tytułu nie musi opłacać składek. Jeżeli ZUS uznałby, że faktycznie nie ma takiego obowiązku, to wnioskuje o zwrot wpłaconych należności z tego tytułu.

Organ rentowy wskazał (decyzja ZUS oddział w Lublinie z 15 lipca 2019 r. nr WPI/200000/43/621/2019), że kwestie związane z ustaleniem i stosowaniem właściwego ustawodawstwa w zakresie zabezpieczenia społecznego regulują unijne przepisy, w tym rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego i rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE nr 987/2009). ZUS wskazał, że osoby, do których zastosowanie mają powyższe przepisy, podlegają ustawodawstwu tylko jednego państwa członkowskiego. Oznacza to, że w danym momencie można być ubezpieczonym tylko w jednym z nich. W konsekwencji wnioskodawczyni nie będzie podlegała polskim przepisom w zakresie zabezpieczenia społecznego.

W kwestii zwrotu wpłaconych składek ZUS wyjaśnił, że nie ma uprawnień do wydania interpretacji w sprawach dotyczących rozliczania, opłacania składek lub stwierdzenia wysokości zadłużenia.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 7 sierpnia 2019 r.
dodano: 2019-08-07 10:16Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.