.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

O jaki okres można przedłużyć korzystanie z małego ZUS w razie choroby

Dziennik Gazeta Prawna (2019-08-08), autor: Marcin Nagórek, oprac.: GR

Opłacam składki w ramach tzw. małego ZUS. Ostatnie cztery miesiące chorowałem, a wtedy nie opłacałem składek i firma prawie nie funkcjonowała. Czy mogę wydłużyć korzystanie z preferencyjnych składek o ten czas? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP - podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe przedsiębiorców w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej lub zakończenia korzystania z ulgi na start stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia, z zastrzeżeniem wyjątkowych okoliczności.

Brak dochodów nie stanowi przesłanki umożliwiającej uniknięcie obowiązku składkowego. Przykładowo, w wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi z 17 grudnia 2015 r., sygn. akt III AUa 931/15, podano, że nie jest konieczne faktyczne osiąganie dochodów z danej działalności. Przynoszenie strat (zarówno przejściowo, jak i w dłuższych okresach) nie pozbawia jej statusu działalności gospodarczej. Tym samym o zarobkowym charakterze działalności gospodarczej nie decyduje faktyczne osiągnięcie zysku, lecz zamiar jego osiągnięcia (cel).

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych nie przewiduje jednak możliwości przedłużenia okresu preferencyjnego np. o czas, w którym firma nie funkcjonowała z powodu choroby przedsiębiorcy. Stwierdził to wprost Sąd Okręgowy w Świdnicy w wyroku z 7 grudnia 2016 r., sygn. akt VII U 1284/16. W uzasadnieniu tego orzeczenia podkreślono, że ustawa nie przewiduje przedłużenia preferencyjnego okresu opłacania składek m.in. z powodu niezdolności do pracy. Zaakcentował ponadto, że argumentem przeciwko wydłużeniu jest szczególny i wyjątkowy charakter wspomnianej preferencji.

Argumenty te prowadzą do wniosku, że nie jest możliwe wydłużenie okresu preferencyjnego opłacania składek, nawet wówczas, gdy w okresie 24 miesięcy wystąpiły niezależne od przedsiębiorcy przerwy w prowadzeniu firmy, w tym choroba.

Trzeba bowiem pamiętać, że 24 miesiące ulgi dotyczy okresu, w jakiej można go wykorzystać, a nie liczby miesięcy, za które można opłacać niskie składki. Przedsiębiorca nie może więc zawiesić korzystania z ulgi ani tym bardziej jej przedłużyć z tego powodu, że przez kilka miesięcy z ulgi nie korzystał, bo i tak nie opłacał składek z powodu niezdolności do pracy.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 8 sierpnia 2019 r.
dodano: 2019-08-08 10:36Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.