.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Firmy chcą pewności co do badania alkomatem

Dziennik Gazeta Prawna (2019-08-08), autor: Paulina Szewioła, oprac.: GR

Kontrola trzeźwości pracowników jest ważna dla bezpieczeństwa pracy, tak uważa Federacja Przedsiębiorców Polskich – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Problem wziął się z wydanego przez Urząd Ochrony Danych Osobowych komunikatu, z którego wynika, że nie ma podstawy prawnej, która umożliwiłaby pracodawcom samodzielną kontrolę (prewencyjną lub wyrywkową) pracowników alkomatem. Przesądza o tym brzmienie art. 17 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2137 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem badanie stanu trzeźwości osoby zatrudnionej może przeprowadzić – na żądanie pracodawcy lub pracownika – wyłącznie uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego (np. policja). Jednak tylko wtedy, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że stawiła się ona do pracy pijana albo spożywała alkohol w czasie pracy.

Wyklucza to w zasadzie wyrywkowe lub prewencyjne badanie pracowników, które było do tej pory powszechną praktyką.

W sprawie interweniował już rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, który w piśmie do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wnosił o wydanie objaśnienia prawnego dotyczącego uprawnienia pracodawcy do samodzielnej kontroli stanu trzeźwości pracownika.

W swojej opinii opowiedział się za taką możliwością ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa zatrudnionym.

Federacja Przedsiębiorców Polskich popiera interwencję rzecznika małych i średnich przedsiębiorców. Wskazuje, że takie uprawnienie pracodawcy jest niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa pracy, a także konieczne z punktu widzenia jego odpowiedzialności na gruncie prawa cywilnego (kwestie związane z prawidłowym wykonaniem umowy).

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 8 sierpnia 2019 r.
dodano: 2019-08-08 10:45







Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.