.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Trzy podpisy prezydenta dla drobnego biznesu

Dziennik Gazeta Prawna (2019-08-12), autor: Patryk Słowik, oprac.: GR

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych, ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych oraz nowelizacja kodeksu spółek handlowych. Wszystkie trzy akty zostały w zeszłym tygodniu podpisane przez prezydenta – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Ustawa antyzatorowa to kolejne rozwiązanie mające wesprzeć niedużych sprzedawców, którzy współpracują np. z sieciami handlowymi. Dziś terminy zapłaty wynoszą nawet po kilkaset dni. Drobny biznes się na to zgadza, gdyż w przeciwnym razie traciłby rynek zbytu. Zgodnie z nową ustawą maksymalny termin zapłaty w relacjach asymetrycznych (czyli między przedsiębiorcą z sektora MŚP a dużym) będzie wynosił 60 dni. Największe podmioty za opóźnianie płatności będą karane finansowo przez prezesa UOKiK.

Ustawa deregulacyjna to z kolei przede wszystkim nowa instytucja – prawo do błędu. Przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi w ciągu pierwszego roku prowadzenia działalności gospodarczej będą mogli skorzystać z prawa do błędu bez ponoszenia kary administracyjnej. Warunek – naprawią przewinienie. Istotne będzie również przyznanie przedsiębiorcom ochrony właściwej dla konsumentów. Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą będą traktowane tak samo jak konsumenci przy kupowaniu i reklamowaniu towarów. „Przykładowo, mechanik samochodowy, któremu popsuła się drukarka, będzie miał takie samo prawo do reklamacji jak konsument, nawet jeśli wykorzystuje drukarkę w warsztacie (i rozliczył jej zakup jako koszt prowadzonej działalności)” – tłumaczy resort przedsiębiorczości.

Nowelizacja k.s.h. z kolei wprowadza regulację, zgodnie z którą umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może dopuszczać udział w zgromadzeniu wspólników przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. Ma to ułatwić prowadzenie spraw spółki przez wspólników, którzy mieszkają w różnych zakątkach świata.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 12 sierpnia 2019 r.
dodano: 2019-08-12 10:29Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.