.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Czas na weryfikację rachunków bankowych

Dziennik Gazeta Prawna (2019-08-12), autor: Mariusz Szulc, oprac.: GR

Formalnie „biała lista” podatników VAT i obowiązkowy split payment nie wprowadzą nowych wymogów w zakresie posiadania kont przez przedsiębiorców – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Biura rachunkowe zaczęły przypominać swoim klientom o sprawdzeniu, czy wszystkie rachunki bankowe, wykorzystywane w działalności gospodarczej, są zgłoszone do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz w urzędzie skarbowym.
Teoretycznie, najmniejsi przedsiębiorcy nie muszą posiadać konta z uwagi na art. 61 par. 1b ordynacji podatkowej, który pozwala im opłacać należności podatkowe gotówką. I to się nie zmieni.

Pozostali przedsiębiorcy muszą wprawdzie mieć konto w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, ale – tak jak dotąd – jeżeli przedsiębiorca jest osobą fizyczną, to w biznesie będzie mógł korzystać z rachunku założonego dla celów osobistych.

W praktyce jednak od września br. warto będzie posiadać rachunek i zgłosić go do urzędu skarbowego lub CEIDG.

Ma to związek z wchodzącą w życie od września br. nowelizacją ustawy o VAT, która wprowadzi elektroniczny wykaz czynnych podatników VAT („białą listę”). Znajdą się na niej m.in. numery rachunków rozliczeniowych, które przedsiębiorca wskazuje w zgłoszeniu rejestracyjnym lub aktualizacyjnym.

Brak konta może więc odstraszać kontrahentów. Jeżeli bowiem podatnik zażąda zapłaty ponad 15 tys. zł gotówką lub na rachunek niewidniejący na białej liście, to kontrahent nie będzie mógł zaliczyć wydatku do swoich kosztów uzyskania przychodu i poniesie ewentualną solidarną odpowiedzialność za nierozliczony VAT.

Z odpowiedzi Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii wynika, że numery już założonych rachunków rozliczeniowych, które zostały zgłoszone do CEIDG (a stamtąd zostały automatycznie przekazane do urzędów skarbowych), trafią we wrześniu br. na białą listę VAT prowadzoną przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

MPiT dodało, że powiadomi o tym firmy zarejestrowane w CEIDG, a także zachęci do zweryfikowania, czy na białą listę trafiły numery rachunków używanych w rozliczeniach z kontrahentami.

Przypomnijmy, że od stycznia 2020 r. nie będzie można odliczyć od przychodu płatności za transakcję o wartości przekraczającej 15 tys. zł, jeśli zapłata trafi na inne konto niż figurujące na białej liście. Oprócz tego nabywca poniesie solidarną odpowiedzialność ze sprzedawcą za nierozliczony przez niego VAT z tytułu takiej transakcji.

Przedsiębiorcy, którzy już dziś muszą mieć konto, nadal – jeśli są osobami fizycznymi – będą mogli poprzestać na rachunku osobistym. W praktyce jednak część z nich będzie musiała założyć rachunek firmowy ze względu na wchodzący w życie od listopada br. obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności.

Będzie on dotyczyć branż szczególnie wrażliwych, czyli głównie objętych obecnie mechanizmem odwrotnego obciążenia, a także branży węglowej, handlu częściami do motocykli i samochodów.

Split payment polega na tym, że nabywca płaci kwotę netto na zwykły rachunek rozliczeniowy dostawcy (usługodawcy), a równowartość podatku od towarów i usług na specjalne konto VAT. Mechanizm split payment nie może być stosowany, gdy sprzedawca używa dla celów firmowych rachunku prywatnego.

Mikrofirmy powinny w związku z tym przemyśleć założenie rachunku w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej. Pozostali przedsiębiorcy zaczną zapewne odchodzić od korzystania z kont osobistych na rzecz rachunków firmowych.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 12 sierpnia 2019 r. 
dodano: 2019-08-12 10:46Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.