.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Będzie odmrożenie odpisu na fundusz socjalny w 2019 r.

Dziennik Gazeta Prawna (2019-08-22), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

Rząd ma się zająć projektem nowelizacji ustawy około budżetowej na 2019 r., która zakłada podniesienie kwoty odprowadzanej za pracownika na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Problem w tym, że nie wiadomo o ile, bo nie był on skierowany do konsultacji z partnerami społecznymi – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Co do zasady ZFŚS jest tworzony w firmach, które zatrudniają minimum 50 pracowników, oraz w jednostkach budżetowych bez względu na liczbę zatrudnionych. Trafiają na niego pieniądze pochodzące z odpisu podstawowego naliczanego od każdego pracownika. Zgodnie z przepisami ustawy z 4 marca 1994 r. o ZFŚS (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1352) jego kwota w danym roku powinna stanowić 37,5 proc. przeciętnego wynagrodzenia z roku poprzedniego (lub jego drugiego półrocza, jeśli było ono wyższe). Tyle że od 2011 r. stosowanie tej zasady jest zawieszone, a w tym czasie kolejne rządy tylko dwa razy decydowały się na odmrożenie odpisu i to częściowo. Po raz pierwszy w odniesieniu do jego kwoty na 2017 r., a po raz drugi w przypadku należności właśnie na 2019 r. W tym roku jest on bowiem naliczany w stosunku do średniej pensji z drugiego półrocza 2013 r.

Okazuje się jednak, że będzie kolejna podwyżka odpisu i to jeszcze w tym roku. Rząd ma się zająć projektem nowelizacji ustawy z 9 listopada 2018 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2019 (Dz.U. poz. 2435). Przewiduje on odmrożenie kwoty odpisu od 1 sierpnia br. Przy czym, jaka będzie jego nowa wysokość, nie wiadomo, bo do tej pory Ministerstwo Finansów nie przedstawiło projektu nowelizacji ustawy i zamieściło jedynie krótką zapowiedź w tej sprawie w wykazie prac legislacyjnych rządu. Niemniej jednak taka decyzja jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom związków zawodowych, które od dawna sprzeciwiały się dotychczasowym praktykom braku waloryzacji odpisu. Protestowała przeciwko temu zwłaszcza NSZZ „Solidarność”, która w ramach skierowanej do rządu piątki Solidarności zawarła postulat domagający się odmrożenia odpisu w całości.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 22 sierpnia 2019 r.
dodano: 2019-08-22 10:57Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.