.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Kolejka do ZUS po pieniądze na bezpieczeństwo

Dziennik Gazeta Prawna (2019-08-22), autor: Bożena Wiktorowska, oprac.: GR

Prawie 3 tys. przedsiębiorców chce dostać dofinansowanie na wsparcie poprawy warunków pracy. A byłoby ich więcej, gdyby nie środek wakacji – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
ZUS zakończył przyjmowanie wniosków na konkurs o dofinansowanie projektów poprawiających warunki pracy w 2020 r. W sumie wpłynęło ich 2627. Dla porównania od 2013 r. do końca czerwca 2019 r. ze wsparcia skorzystało 4641 firm. W sumie do podziału jest 50 mln zł.

Mali i średni przedsiębiorcy zgodnie krytykują tryb i czas przyjmowania wniosków.

Pierwsze informacje o terminie składania wniosków pojawiły się dopiero pod koniec czerwca. Aplikacje zaś można było składać od 15 lipca do 16 sierpnia br.

Taki sposób prowadzenia naboru nie podoba się także organizacjom pracodawców.

Przedsiębiorcy skarżą się na ciągle zmieniające się przepisy w tej sprawie. Program dofinansowania to zadanie ZUS, które jest realizowane na podstawie art. 37 ust. 2 pkt 1 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 2018 r. poz. 1376 ze zm.). Początkowo chętnych na pieniądze na bhp było niewielu, ale z czasem liczba ta zaczęła rosnąć. Od 2013 r. wydatki na ten cel zwiększyły się z ok. 0,3 mln zł w 2013 r. do 55,4 mln zł w 2016 r. Liczba projektów zrealizowanych w tych latach wzrosła z siedmiu w 2013 r. do 704 w 2016 r. Apogeum nastąpiło w 2017 r., kiedy obowiązywała zasada: kto pierwszy, ten lepszy. W 2017 r. podpisano 1197 umów, a blisko 450 projektów zostało odebranych i rozliczonych. W samym tylko 2017 r. kwota dofinansowania przekroczyła 54 mln zł. Konieczna była zmiana przepisów, bo zabrakło pieniędzy. Obecnie jest konkurs, który raz w roku ogłasza prezes zakładu. Ale i w przypadku wyboru najlepszych rozwiązań jest haczyk. Otóż ocena merytoryczna wniosków zostanie wstrzymana, gdy ogólna kwota wnioskowanych dofinansowań, które uzyskały pozytywną notę, przekroczy 65 mln zł.

Ale nawet jeśli wniosek przejdzie rygorystyczny sprawdzian, płatnik nie może być pewny pieniędzy. Otóż od dnia złożenia wniosku do dnia podpisania umowy w firmie może zjawić się kontrola i na miejscu przeprowadzić ocenę merytoryczną. Jak podkreśla sam ZUS, ekspert może taką wizytę monitorującą przeprowadzić bez uprzedzenia. A to dlatego, że jej celem będzie potwierdzenie, czy informacje dotyczące warunków pracy w danym przedsiębiorstwie zawarte we wniosku są zgodne ze stanem faktycznym. Ocena może zostać przeprowadzona przez pracownika ZUS lub eksperta. Niewyrażenie na nią zgody będzie jednoznaczne z wykluczeniem projektu z konkursu.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 22 sierpnia 2019 r.
dodano: 2019-08-23 11:02Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.