.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Odpis na fundusz socjalny wzrośnie w 2019 r. o 3,4 proc.

Dziennik Gazeta Prawna (2019-08-29), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

Kwota naliczana przez pracodawców na działalność socjalną w drugim półroczu tego roku wyniesie 1271,2 zł – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
W 2019 r. odpis podstawowy naliczany na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych na każdego pracownika ma wynosić w okresie od stycznia do lipca 1229,3 zł, natomiast od sierpnia do grudnia 1271,2 zł. Takie rozwiązanie znalazło się w projekcie ustawy o zmianie ustawy z 9 listopada 2018 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na 2019 r. (Dz.U. poz. 2435), która została przyjęta przez rząd. Co do zasady odpis na fundusz na dany rok powinien stanowić 37,5 proc. przeciętnego wynagrodzenia z roku poprzedniego (lub jego drugiej połowy, jeśli było wyższe). Jednak przez kilka lat jego wartość była zamrożona i w 2019 r. jest on naliczany od kwoty średniej pensji z drugiego półrocza 2013 r. Teraz ma się to zmienić, bo zgodnie z zaproponowanym w projekcie nowym brzmieniem art. 5h ustawy z 4 marca 1994 r. o ZFŚS (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1352), od sierpnia podstawę naliczania funduszu będzie stanowić kwota przeciętnego wynagrodzenia z drugiego półrocza 2014 r.

Jednocześnie w nowelizacji art. 5h ustawy o ZFŚS uregulowana została kwestia terminu odprowadzania pieniędzy pochodzących z odpisu na konto funduszu w br. Ogólna reguła wynikająca z art. 6 ustawy o ZFŚS wskazuje bowiem, że środki te powinny trafić na rachunek funduszu do końca września danego roku, z tym, że do 31 maja pracodawca musi tam przekazać co najmniej 75 proc. równowartości odpisów. Natomiast nowelizacja zakłada, że czas na wpłatę całości pieniędzy, uwzględniający dotychczas przelane środki naliczone w oparciu o przeciętne wynagrodzenie w drugim półroczu 2013 r., będzie mijał 31 października.

Szacowany przez Ministerstwo Finansów koszt odmrożenia podstawy odpisu spowoduje wzrost wydatków budżetu państwa – w jego jednostkach tworzenie ZFŚS jest obowiązkowe – o ok. 7 mln zł. Ponadto w projekcie przewidziana została podwyżka odpisu na fundusz socjalny dla emerytów i rencistów służb mundurowych (w ich przypadku pieniądze są odprowadzane na mocy odrębnych przepisów niż ustawa o ZFŚS).

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 29 sierpnia 2019 r.
dodano: 2019-09-02 10:48Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.