.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Zgromadzenie wspólników przez Internet

Dziennik Gazeta Prawna (2019-09-04), autor: Patryk Słowik, oprac.: GR

Odległość nie będzie już stała na przeszkodzie odbyciu zgromadzenia wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Możliwe staje się uczestnictwo w obradach w formie wideokonferencji lub przez telefon – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
3 września br. weszła w życie nowelizacja kodeksu spółek handlowych w tej sprawie (Dz.U. z 2019 r. poz. 1543). Do tej pory w niektórych podmiotach wykorzystywano środki komunikacji elektronicznej przy organizacji zgromadzeń, ale żaden przepis kodeksu nie stwarzał wprost takiej możliwości. Wspólnicy zatem ryzykowali podważeniem podjętych uchwał. Artykuł 234 k.s.h. par. 1 stanowi bowiem, że zgromadzenia wspólników odbywają się w siedzibie spółki, jeżeli umowa spółki nie wskazuje innego miejsca na terytorium RP. Paragraf 2 z kolei określa, że zgromadzenie wspólników może się odbyć również w innym miejscu na terytorium RP, jeżeli wszyscy wspólnicy wyrażą na to zgodę na piśmie.

Ustawodawca postanowił dodać nowy art. 2341 kodeksu. Stanowi on, że umowa spółki może dopuszczać udział w zgromadzeniu wspólników przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. Obejmuje to w szczególności:

1) transmisję obrad zgromadzenia wspólników w czasie rzeczywistym;

2) dwustronną komunikację w czasie rzeczywistym, w ramach której wspólnicy mogą wypowiadać się w toku obrad zgromadzenia wspólników, przebywając w miejscu innym niż miejsce obrad zgromadzenia wspólników;

3) wykonywanie osobiście lub przez pełnomocnika prawa głosu przed lub w toku zgromadzenia wspólników.

Nie wszyscy wspólnicy będą musieli być w miejscu zgromadzenia, a zarazem będą mogli podejmować kluczowe dla spółki decyzje. Eksperci mają wątpliwości, czy nowe przepisy pozwalają, aby zgromadzenia stacjonarnego w ogóle nie było, a wszyscy uczestniczyli w nim za pośrednictwem internetu lub telefonu. Zdaniem większości ekspertów – nie. Ale są też zwolennicy teorii, zgodnie z którą, gdy realizacja zgromadzenia odbywa się przy wykorzystaniu serwerów położonych na terytorium Polski lub rodzimej infrastruktury telekomunikacyjnej, można uznać, że samo zgromadzenie przeprowadzone wyłącznie w sposób elektroniczny spełniłoby kryterium położenia na terenie Polski.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 4 września 2019 r.
dodano: 2019-09-04 10:30Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.