.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Mało zapytań do ZUS o wykładnię

Dziennik Gazeta Prawna (2019-09-04), autor: Paulina Szewioła, oprac.: GR

Choć przepisy dotyczące ubezpieczeń społecznych wcale nie są jasne, firmy rzadko kierują do organu rentowego wnioski o wydanie pisemnej interpretacji – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Od 1 czerwca 2017 r. do 30 czerwca 2018 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło 1601 takich wniosków. W kolejnym analogicznym okresie (czerwiec 2018 – czerwiec 2019) było ich 1360. Tymczasem liczba firm funkcjonujących w Polsce liczona jest w setkach tysięcy.

Firmy mają prawo zapytać organ o zakres i sposób zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek opłacania przez nich składek na ubezpieczenia społeczne, w swojej indywidualnej sprawie. ZUS może wypowiadać się jednak tylko w sprawie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych i Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych oraz podstawy, od której obliczane są składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, FP, FGŚP i FEP.

Interpretację ZUS wydaje w drodze decyzji w ciągu 30 dni od dnia otrzymania kompletnego i opłaconego wniosku. Jeżeli nie zmieści się w tym terminie, to stanowisko przedstawione we wniosku jest uznawane za prawidłowe. Przedsiębiorca, który nie zgadza się z podejściem organu, może się od niego odwołać do sądu. Ma na to miesiąc od dnia doręczenia decyzji.

Takie odwołanie wnosi się do sądu okręgowego za pośrednictwem oddziału ZUS, który ją wydał. Pomimo stworzonych możliwości przedsiębiorcy rzadko pytają ZUS, jak powinni rozumieć konkretne regulacje.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 4 września 2019 r.

dodano: 2019-09-05 10:38Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.