.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Czy długość trwania dodatkowej pracy wpływa na prawo do świadczeń chorobowych

Dziennik Gazeta Prawna (2019-09-05), autor: Marcin Nagórek, oprac.: GR

Prowadzę jednoosobową działalność w zakresie profesjonalnych tłumaczeń. Od kilku miesięcy pobieram świadczenie rehabilitacyjne, jednak ZUS wydał decyzję o jego zwrocie, bo wykonałem umowę zlecenia (kontrakt handlowy) dla klienta. Moim zdaniem jest to decyzja niesłuszna, bo to krótkie zlecenie i nieobciążające dla organizmu. Czy mam rację? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP - z art. 18 ust. 1–3 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa wynika, że świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy. Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy. O tych okolicznościach orzeka ZUS.

W opisywanej sytuacji istotne znaczenie ma art. 17 ustawy, z którego wynika, że ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia. Świadczenie to nie przysługuje w przypadku, gdy zaświadczenie lekarskie zostało sfałszowane.

Na kanwie tych ostatnich regulacji ukształtowało się bogate orzecznictwo sądowe, w którym zasadniczo akcentuje się konieczność należytego wykorzystywania okresu pobierania zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego. Przykładowo: w wyroku Sądu Najwyższego z 9 maja 2018 r., sygn. akt III UK 72/17, podkreślono, że pracą zarobkową, której wykonywanie w okresie orzeczonej niezdolności do pracy powoduje utratę prawa do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego na podstawie art. 17, jest każda aktywność ludzka zmierzająca do osiągnięcia zarobku, w tym pozarolnicza działalność gospodarcza, choćby nawet polegająca na czynnościach nieobciążających w istotny sposób organizmu pracownika pozostającego na zwolnieniu lekarskim. Jednocześnie w tym wyroku zaznaczono, że wykonywanie nawet sporadycznej lub nieobciążającej pracy skutkuje obowiązkiem zwrotu świadczeń.

Można więc stwierdzić, że szanse na zmianę decyzji ZUS są znikome.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 5 września 2019 r.
dodano: 2019-09-06 10:30Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.