.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Zegarka nie wlicza się do podstawy wymiaru składek

Dziennik Gazeta Prawna (2019-09-11), autor: Paulina Szewioła, oprac.: GR

Nagroda jubileuszowa, która ma postać rzeczową, również korzysta ze zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Firma planuje wprowadzenie dla swoich pracowników dodatkowego świadczenia kwalifikowanego jako przychód. Chodzi o nagrody jubileuszowe za staż pracy.

Przedsiębiorca zamierza określić częstotliwość ich przyznawania i formę poprzez dodanie do regulaminu wynagradzania postanowień w tym zakresie.

Zgodnie z nimi nagrody jubileuszowe mają przysługiwać pracownikowi co 5 lat, a osoba zatrudniona będzie mogła samodzielnie wybrać konkretną rzecz z katalogu udostępnionego przez firmę, do określonej maksymalnej wartości.

W związku z tym przedsiębiorca zapytał Zakład Ubezpieczeń Społecznych, czy nagrody jubileuszowe przyznawane w zaprezentowanym kształcie będą wyłączone z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Zgodnie bowiem z par. 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1949) nie stanowią jej przychody z tytułu nagrody jubileuszowej, jeżeli według zasad określających warunki jej przyznawania przysługuje ona pracownikowi nie częściej niż co 5 lat.

Żaden obowiązujący akt prawny nie opisuje formy, w jakiej może być przyznana nagroda jubileuszowa. Stąd wzięły się wątpliwości firmy, które stały się podstawą wniosku.

ZUS (decyzja z 5 września 2019 r. nr WPI/200000/43/840/2019) uznał, że wartość nagród jubileuszowych (nawet w formie rzeczowej) nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Organ rentowy wskazał, że decydujące znaczenie w kontekście zwolnienia tego typu świadczeń pieniężnych z obowiązku opłacania składek ma periodyczne (nie częstsze niż co 5 lat) nabywanie przez pracownika uprawnienia do nagrody jubileuszowej.

Natomiast jeżeli chodzi o formę, to zaproponowany przez przedsiębiorcę sposób jej przekazywania (rzeczowa) również korzysta ze zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 11 września 2019 r.
dodano: 2019-09-11 10:37Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry G.R.


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.