.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Inwestowanie w wizerunek pozwala odliczać VAT

Dziennik Gazeta Prawna (2019-09-11), autor: Patrycja Dudek, oprac.: GR

Wydatki na działalność społecznie użyteczną to nie tylko podatkowe koszty, ale i możliwość potrącenia podatku naliczonego – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Spółka z grupy medialnej, we wniosku o interpretację poinformowała, że w radiu i w internecie propaguje – w ramach przyjętej strategii marketingowej – działalność społecznie użyteczną. Chodziło m.in. o wspieranie rodziny, integrację społeczną, walkę z wykluczeniem, działalność charytatywną, działania prozdrowotne i proekologiczne.

Spółka wyjaśniła, że podejmuje działania w tych obszarach, a następnie relacjonuje je na antenie radia i na łamach portalu internetowego. Przekonywała, że podejmowanie takiej problematyki wpływa na jej postrzeganie jako podmiotu odpowiedzialnego społecznie. Dzięki temu wzrasta słuchalność radia i zainteresowanie portalem internetowym, a w konsekwencji – jak zapewniała – zwiększa się także liczba reklamodawców i rosną przychody z reklam.

Spór toczył się o to, czy firma może odliczać VAT z faktur za towary i usługi związane z realizacją celów społecznie użytecznych. Spółka przekonywała, że mają one bezpośrednie przełożenie na działalność opodatkowaną.

Dyrektor izby skarbowej zgodził się na zaliczenie ich do podatkowych kosztów, ale nie na odliczenie VAT. Wyjaśnił, że podatek naliczony można odliczać tylko, gdy istnieje bezpośredni związek między np. wydatkiem a czynnościami opodatkowanymi VAT. W tej sprawie uznał, że związek ten jest odległy i niepewny.

Rację przyznał mu WSA w Krakowie. Orzekł, że prowadzona przez spółkę działalność społecznie użyteczna służy przede wszystkim przygotowaniu tematu do radiowej audycji lub internetowej relacji, a nie sprzedaży czasu reklamowego.

Nie zgodził się z tym Naczelny Sąd Administracyjny (wyrok z 10 września 2019 r., sygn. akt I FSK 1024/17). Sędzia Maria Dożynkiewicz potwierdziła, że w świetle orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE warunkiem odliczenia VAT jest bezpośredni i ścisły związek z czynnością opodatkowaną. Od razu jednak dodała, że według TSUE prawo do odliczenia VAT przysługuje także, gdy koszty towarów i usług stanowią część kosztów ogólnych podatnika.

– W orzecznictwie NSA ukształtował się pogląd, że budowa wizerunku przedsiębiorcy jest zaliczana do kosztów ogólnych prowadzonej działalności. Koszty te, choć nie są bezpośrednio związane z czynnościami opodatkowanymi, to generują prawo do odliczenia VAT – powiedziała sędzia.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 11 września 2019 r.
dodano: 2019-09-11 10:45Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.