.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Czy sposób rozliczeń między stronami wpływa na charakter umowy i podleganie ubezpieczeniom

Dziennik Gazeta Prawna (2019-09-12), autor: Marcin Nagórek, oprac.: GR

Zawarłem z kilkoma osobami umowy o dzieło na telefoniczną obsługę klienta, ale ZUS umowy zakwestionował i uznał, że podlegają one ubezpieczeniom społecznym jako zlecenie. Każda z tych osób miała jednak konkretną liczbę osób do skonsultowania, nie płaciłem za godziny pracy. Czy można podważyć decyzję? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP - kluczowe będzie ustalenie realnego charakteru prawnego umów, które łączą przedsiębiorcę i zatrudnione osoby. Zwłaszcza że zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego z 19 kwietnia 2018 r., sygn. akt II UK 315/17, ZUS może ‒ bez względu na nazwę umowy i jej postanowienia ‒ ustalić jej rzeczywisty charakter i istniejący tytuł ubezpieczenia. Jeżeli jest to umowa o dzieło, to jak wynika z art. 627 kodeksu cywilnego, przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Natomiast zgodnie z art. 734 par. 1 k.c. przez umowę-zlecenie przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej. Zgodnie z orzecznictwem z tym drugim mamy do czynienia w przypadku gdy w umowie nie zapisano konieczności osiągnięcia konkretnego i sprawdzalnego rezultatu, a także między stronami występuje element osobistego zaufania.

Podobny spór rozpatrywał już Sąd Okręgowy w Gliwicach (wyrok z 24 listopada 2015 r., sygn. akt VIII U 267/15). Rozstrzygnął on, jaki charakter prawny miała umowa, która zobowiązywała stronę do telefonicznej obsługi klientów i umawiania spotkań. Wskazał, że były to umowy o świadczenie usług, do których należy stosować przepisy o zleceniu zgodnie z art. 750 k.c. W ocenie sądu miały one charakter powtarzalny, a ich celem było dokonywanie tylko czynności z należytą starannością. Sąd podkreślił nadto, że wola stron w sprawach ubezpieczeń społecznych nie decyduje o podstawie prawnej stosunku umownego. Wykluczył też możliwość wyłączenia się z obowiązku podlegania ubezpieczeniu społecznemu i na mocy woli stron.

W opisywanej sprawie także nie ma znaczenia, że płatnik nie rozliczał się z zatrudnionymi osobami godzinowo, bo wykonywały one pracę powtarzalną, bez konieczności osiągnięcia rezultatu (stworzenia dzieła). Jak wielokrotnie podkreślało orzecznictwo, nawet świadome podpisanie umów o dzieło nie zmienia charakteru prawnego zatrudnienia, gdy wykazuje ono cechy innej umowy. ZUS ma zaś możliwość dokonania takich ustaleń poprzez wydanie decyzji, co będzie skutkowało koniecznością zapłaty składek od zakwestionowanych umów.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 12 września 2019 r.
dodano: 2019-09-12 10:50Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.