.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Okłamany inwestor może wycofać się ze spółki

Dziennik Gazeta Prawna (2019-09-17), autor: Marcin Borkowski, oprac.: GR

Niektóre osoby po negocjacjach z zarządem spółki obejmują w niej udziały, np. w zamian za wniesiony aport. Potem okazuje się, że wprowadzono je w błąd co do sytuacji finansowej spółki. Czy mogą wtedy unieważnić oświadczenia woli o objęciu udziałów? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP - zdarza się, że przedstawiciele spółki z o.o. podczas rozmów z potencjalnym inwestorem działają w sposób podstępny. W takim przypadku mamy do czynienia ze świadomym postępowaniem mającym na celu wywołanie u rozmówcy błędnego wyobrażenia o spółce.

Jeżeli na podstawie tych błędnych założeń inwestor przystępuje do niej i obejmuje udziały, to po poznaniu prawdziwej sytuacji może uchylić się od skutków prawnych złożonego oświadczenia woli.

Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego z 22 marca 2019 r. (sygn. akt I CSK 257/18). W rozpatrywanej sprawie wspólnik, który przystąpił do spółki, twierdził, że jego działanie spowodowane było zaprezentowanymi mu wcześniej błędnymi informacjami. Wskazał, że świadomie wprowadzono go w błąd w kwestii stanu majątkowego spółki z o.o. W związku z tym domagał się stwierdzenia nieważności oświadczenia woli o przystąpieniu do spółki i objęciu w niej udziałów. Sąd Najwyższy stwierdził, że wspólnik może powołać się na wadę oświadczenia woli złożonego wobec spółki. W tej sytuacji należy jednocześnie ustalić, kto dokładnie wprowadził wspólnika w błąd. Jeżeli zachowania członków zarządu spółki doprowadziły do podstępnego wywołania błędnego wyobrażenia u wspólnika, to są one równoznaczne z zachowaniami samej spółki. Dotyczy to zwłaszcza udziału w negocjacjach prowadzących do przystąpienia nowej osoby do spółki. Jeżeli członkowie zarządu wprowadzali w błąd, to należy uznać, że w ten sposób podstępnie działa spółka.

Przy rozstrzyganiu o ewentualnym unieważnieniu oświadczenia woli ważne jest to, kiedy osoba pokrzywdzona zgłosiła zarzut, że została wprowadzona w błąd. W takim przypadku bowiem uprawnienie do uchylenia się od skutków oświadczenia woli o przystąpieniu do spółki z o.o. i objęciu udziałów wygasa z upływem roku od wykrycia faktu wprowadzenia w błąd.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 17 września 2019 r.
dodano: 2019-09-17 10:32Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.