.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

PFRON z wyższym budżetem w 2020 r.

Dziennik Gazeta Prawna (2019-09-23), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyda w przyszłym roku 6,3 mld zł na realizację swoich zadań. To o 800 mln zł więcej niż w 2019 r. – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Ten wzrost zakłada plan finansowy funduszu, który jest częścią projektu ustawy budżetowej na 2020 r. Będzie on możliwy dzięki rosnącym przychodom, które mają wynieść prawie 6 mld zł. Ich podstawowym źródłem będą wpłaty ponoszone przez pracodawców, którzy nie osiągają 6 proc. wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Mają one wynieść 4,9 mld zł, podczas gdy w tym roku jest to 4,3 mld zł. PFRON zasili też dotacja z budżetu państwa w wysokości 705 mln zł.

Tak jak w poprzednich latach największą pozycję w jego wydatkach stanowią dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. Na ten cel przeznaczonych będzie 3,6 mld zł, o 300 mln zł więcej niż w 2019 r.

W 2020 r. zwiększona będzie również pula środków na przelewy redystrybucyjne. Chodzi o pieniądze, które trafiają do samorządów wojewódzkich i powiatowych na realizację różnych zadań z zakresu rehabilitacji społecznej i zawodowej, m.in. dopłaty do turnusów rehabilitacyjnych, wózków czy likwidacji barier architektonicznych. W tym roku otrzymały one 1 mld zł, a w następnym będzie to 1,2 mld zł. Co istotne z tych pieniędzy pokrywane jest dofinansowanie do kosztu pobytu jednego uczestnika w warsztacie terapii zajęciowej oraz zatrudnienia osoby niepełnosprawnej w zakładzie aktywności zawodowej, a rząd planuje podniesienie wysokości należnej im dotacji w 2020 r.

Z dobrej kondycji finansowej PFRON skorzystają też organizacje pozarządowe, bo fundusz zaplanował więcej pieniędzy na zadania zlecone, czyli organizacje konkursów, w których mogą uzyskać dofinansowanie na różne formy aktywizacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. W 2020 r. na takie działania zarezerwowanych jest prawie 300 mln zł (w tym roku 247 mln zł). Ponadto wyższa niż w br. kwota – 275 mln zł zostanie wydana na programy zatwierdzone przez radę nadzorczą PFRON.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 23 września 2019 r.
dodano: 2019-09-23 10:23Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.