.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Dlaczego brak przychodów ze spółki jawnej wyłączy obowiązek zapłaty składki zdrowotnej

Dziennik Gazeta Prawna (2019-09-26), autor: Marcin Nagórek, oprac.: GR

ZUS decyzją z 15 września 2019 r. określił dla mnie wysokość składki zdrowotnej za styczeń – marzec 2019 r. Tymczasem w lipcu br. sąd rozwiązał spółkę jawną, w której byłem teoretycznym wspólnikiem. Faktycznie spółki nigdy nie reprezentowałem (wynikało to z umowy spółki). Ponadto spółka nie działała już od początku 2018 r., nie osiągała przychodów, a ja jestem emerytem od 2015 r. Czy decyzja ZUS jest słuszna? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP - zgodnie z art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi lub ubezpieczeniem społecznym rolników, które prowadzą działalność pozarolniczą lub współpracują z takimi osobami, z wyłączeniem osób, które zawiesiły wykonywanie działalności gospodarczej. W art. 82 ust. 5 ustawy wskazano z kolei, że rodzajem działalności jest m.in. działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki jawnej.

Ponadto, jak wynika z art. 69 ust. 1 ustawy, obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego osób, o których mowa w art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. a i c‒i (czyli m.in. prowadzących działalność), powstaje i wygasa w terminach określonych w przepisach o ubezpieczeniach społecznych.
W przypadku gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, o którym mowa w art. 66 ust. 1, składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie.

Warto zwrócić uwagę, że w tej ostatniej regulacji ustawodawca odniósł się do kwestii osiągania przychodów jako przesłanki objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego. Zwrócono na to uwagę m.in. w wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z 7 grudnia 2017 r., sygn. akt III AUa 469/17. Wskazano, że ustawodawca powstanie obowiązku uiszczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne powiązał nie z samym istnieniem tytułu do ubezpieczenia (prowadzeniem działalności gospodarczej), ale z uzyskiwaniem z tego tytułu przychodów. W przypadku braku uzyskania przez płatnika w spornym okresie przychodu z prowadzenia działalności jako wspólnik spółki nie było podstaw do naliczenia z tego tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Szczególnie pomocne może być jednak stanowisko z wyroku Sądu Okręgowego w Łodzi z 10 lipca 2019 r., sygn. akt VIII U 550/17, gdzie przedmiotem oceny sądu był zbliżony stan faktyczny co w opisywanej sytuacji. Sąd uwzględnił odwołanie, argumentując to m.in. w ten sposób, że w sytuacji, gdy powstanie zbieg tytułów, to obowiązek odprowadzenia składki na ubezpieczenie zdrowotne zaistnieje z chwilą, gdy z obu tytułów zostanie osiągnięty przychód. Wprost podkreślono, że w sytuacji gdy osoba zarejestruje działalność gospodarczą, lecz nie osiągnie z jej tytułu przychodu, obowiązek zapłaty składki nie powstanie. Sąd przyjął, że skoro ubezpieczony (emeryt) w spornym okresie nie prowadził działalności w formie spółki jawnej, nie uzyskiwał żadnych przychodów, to nie miał również obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne z działalności.

Decyzja ZUS jest więc z wysokim prawdopodobieństwem wadliwa. Uzasadnione jest złożenie odwołania.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 26 września 2019 r.
dodano: 2019-09-26 10:20







Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.