.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Firmy i związki chcą zmian w ustawie o rehabilitacji

Dziennik Gazeta Prawna (2019-09-26), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

Rada Dialogu Społecznego podjęła uchwałę, w której postuluje wprowadzenie czterech zmian w przepisach, które mają poprawić system wsparcia zatrudnienia osób z dysfunkcjami zdrowotnymi, w tym m.in. podwyższenie dopłaty do pensji pracowników ze schorzeniami szczególnymi – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
W uchwale, pod którą podpisały się wszystkie organizacje pracodawców i związków zawodowych wchodzące w jej skład, znalazły się propozycje przedstawione wcześniej przez NSZZ „Solidarność”.

Pierwszą ze zmian jest ustalenie sztywnej wysokości dotacji z budżetu państwa, jaka jest co roku przekazywana do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) na finansowanie dopłat do wynagrodzeń. Obecnie ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1172 ze zm.) wskazuje, że wynosi ona do 30 proc. kwoty zaplanowanej na ten cel. Problem w tym, że w ostatnich latach dotacja była na niższym poziomie, bo sięgającym 22 proc., a zgodnie z projektem planu finansowego PFRON na 2020 r. spadnie jeszcze bardziej. Dlatego pracodawcy i związkowcy chcą, aby ustawowy zapis określił 30-proc. pułap jej wysokości.

RDS opowiada się też za zwiększeniem kwot subsydiów płacowych należnych na osoby niepełnosprawne z tzw. schorzeniami szczególnymi, np. chorobą psychiczną, upośledzeniem umysłowym, epilepsją. Poza podstawową kwotą dopłaty, której wysokość jest uzależniona od stopnia dysfunkcji zdrowotnej (450 zł, 1125 zł lub 1800 zł), pracodawca otrzymuje na każdą taką osobę dodatkowe 600 zł miesięcznie wsparcia. Rada proponuje jego zwiększenie do 900 zł. Argumentuje, że pozostawienie dodatkowej dopłaty na dotychczasowym poziomie, który obowiązuje od 2014 r. i nie był w ogóle podnoszony, powoduje, że przy rosnących kosztach płacy taka wysokość pomocy jest nieadekwatna do kosztów zatrudnienia.

Trzecia i czwarta zmiana zawarta w uchwale dotyczy funkcjonowania zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Jest on zasilany m.in. z pieniędzy pochodzących ze zwolnień podatkowych, przy czym 10 proc. tych kwot pracodawca musi wpłacać do PFRON. RDS postuluje zaś, aby całość środków trafiała na konto ZFRON, bo pozwoli to na zwiększenie pomocy, która będzie trafiać bezpośrednio do niepełnosprawnych pracowników. Ponadto rada opowiada się za modyfikacją art. 33 ust. 5 ustawy o rehabilitacji, który zakłada, że przynajmniej 10 proc. pieniędzy gromadzonych na funduszu powinna być przeznaczana na pomoc indywidualną dla pracowników z dysfunkcjami zdrowotnymi i byłych podwładnych. RDS domaga się natomiast, aby na takie wsparcie rezerwowanych było 30 proc. środków.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 26 września 2019 r.
dodano: 2019-09-26 10:40Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.