.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

170 tys. wniosków o świadczenie uzupełniające

Dziennik Gazeta Prawna (2019-10-01), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

ZUS oraz pozostałe organy emerytalno-rentowe zaczynają rozpatrywanie wniosków i wydawanie decyzji dotyczących 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Wprawdzie dokumenty o jego przyznanie można było składać już od 2 września, ale dopiero od 1 października – kiedy zaczyna obowiązywać ustawa z 31 lipca 2019 r. (Dz.U. poz. 1622), która wprowadza nową formę wsparcia dla osób niesamodzielnych – mogły formalnie ruszyć postępowania administracyjne w ich sprawie. Zgodnie z szacunkami rządu ma być do niej uprawnionych ok. 850 tys. osób. Z najnowszych danych ZUS, który dla większości niepełnosprawnych będzie organem właściwym do przyznania 500+ wynika, że do tej pory wnioski złożyło ok. 170 tys. osób.

Co do zasady świadczenie uzupełniające będzie przysługiwać osobom pełnoletnim, które mają jedno z wymienionych w ustawie orzeczeń, w tym m.in. o niezdolności do samodzielnej egzystencji oraz o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji. Osoby, które nie mają w ogóle takiego dokumentu lub dysponują orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności wydanym przez powiatowy zespół ds. orzekania, muszą więc razem z wnioskiem złożyć dodatkową dokumentację, która będzie stanowić podstawę do wydania orzeczenia (może ich być nawet 600 tys.).

Drugim warunkiem, który trzeba spełnić, aby otrzymać 500+, jest kryterium dochodowe wynoszące 1600 zł. Są do niego wliczane świadczenia pieniężne finansowane ze środków publicznych (głównie emerytury i renty), z wyjątkiem tych, które są wskazane w przepisach ustawy jako wyłączone ze wspomnianego limitu. Dodatkowo do kryterium będzie uwzględniana też kwota świadczenia uzupełniającego. To zaś będzie skutkować tym, że tylko część osób niepełnosprawnych, których świadczenia wynoszą nie więcej niż 1100 zł, będzie otrzymywać nową formę wsparcia w pełnej kwocie, a pozostała w pomniejszonej wysokości.

Na ustalenie prawa do 500+ w przypadku wszystkich wniosków, złożonych do 30 listopada br., zakład będzie miał 60 dni od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji (potem ten czas skróci się do 30 dni). Świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca, w którym spełnione zostały warunki do jego przyznania, ale nie wcześniej niż od miesiąca złożenia wniosku.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 1 października 2019 r.
dodano: 2019-10-03 10:47Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.