.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Organ musi udostępnić skany akt

Dziennik Gazeta Prawna (2019-10-09), autor: Łukasz Zalewski, oprac.: GR

Kopia akt sprawy może mieć również formę elektroniczną. Na wniosek podatnika lub jego pełnomocnika organ musi ją przesłać za pośrednictwem ePUAP – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
W spółce trwała kontrola, jej pełnomocnik wystąpił do organu podatkowego o wydanie elektronicznych kopii dokumentów z akt sprawy i wskazał, o które dokumenty chodzi. Zażądał też przesłania kopii akt na jego adres na ePUAP.

Naczelnik urzędu skarbowego odmówił i wyjaśnił, że nie może przekazać ich w formie elektronicznej. Może to zrobić jedynie w formie papierowej lub udostępnić je na miejscu, w urzędzie. Naczelnik, a później również dyrektor Izby Administracji Skarbowej, uważali, że zapewnienie podatnikowi lub jego pełnomocnikowi dostępu online do akt sprawy jest jedynie uprawnieniem, a nie obowiązkiem organu podatkowego.

Firma się z tym nie zgodziła. Uznała, że naczelnik pozostawał w bezczynności. Pełnomocnik złożył więc ponaglenie na niezałatwienie sprawy w terminie, a gdy dyrektor Izby Administracji Skarbowej uznał je za bezzasadne, sporządził skargę do sądu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, a następnie Naczelny Sąd Administracyjny przyznały spółce rację. WSA wyjaśnił, że art. 178 par. 3 ordynacji podatkowej daje stronie postępowania prawo: żądania wydania kopii akt sprawy, uwierzytelnionych odpisów akt sprawy i uwierzytelnienia kopii akt sprawy. Organ ma obowiązek je wydać. – Przepis nie przewiduje jakichkolwiek warunków. Złożenie przez stronę żądania powoduje zatem, że organ podatkowy nie może odmówić dokonania wskazanych czynności – wyjaśnił sędzia Krzysztof Przasnyski, uzasadniając wyrok.

Zdaniem NSA (wyrok z 8 października 2019 r., sygn. akt II FSK 1769/19) kopia dokumentu akt sprawy, o której mowa w art. 178 par. 3 ordynacji podatkowej, to również kopia w postaci elektronicznej, czyli skanów. Naczelnik miał więc obowiązek przesłać je pełnomocnikowi.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 9 października 2019 r.
dodano: 2019-10-09 10:32Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.