.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Jak zawieszenie firmy w celu opieki nad dzieckiem wpłynie na obowiązek składkowy

Dziennik Gazeta Prawna (2019-10-10), autor: Marcin Nagórek, oprac.: GR

Prowadzę od ośmiu miesięcy działalność gospodarczą. Muszę jednak zająć się moim trzyletnim dzieckiem, które sama wychowuję. Czy jest możliwe zawieszenie prowadzenia firmy i niepłacenie składek? Nie będę jednak mogła zupełnie wyłączyć się z jej spraw, bo w ciągu najbliższych miesięcy powinny zacząć wpływać należności od kontrahentów, mam też wyznaczonych kilka spraw sądowych – pyta czytelniczka Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP - zgodnie z art. 36aa ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa) osoba sprawująca osobistą opiekę nad dzieckiem, która prowadziła pozarolniczą działalność gospodarczą przez co najmniej sześć miesięcy, może zawiesić wykonywanie działalności na maksymalnie trzy lata. Nie dłużej jednak niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia. Jeśli dziecko z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wymaga osobistej opieki, to działalność można zawiesić do sześciu lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Z tego uprawnienia można korzystać w całości lub w nie więcej niż w pięciu częściach. Co istotne, w okresie zawieszenia działalności gospodarczej osoby świadczące opiekę nad dzieckiem nie ponoszą obciążeń składkowych, lecz składki są opłacane z budżetu państwa.

Wspomniany art. 36aa ustawy systemowej odsyła do przepisów prawa przedsiębiorców. Z art. 25 tej ustawy wynika, że w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Ustawodawca wskazał jednak zakres czynności, które przedsiębiorca może wykonywać w okresie zawieszenia. Przedsiębiorca:

• może przyjmować należności i jest obowiązany regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;

• może zbywać własne środki trwałe i wyposażenie;

• ma prawo albo obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;

• wykonuje wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa;

• może osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej.

Jak widać, przedsiębiorca ma prawo zawiesić działalność w celu opieki nad dzieckiem, a w tym czasie może podejmować czynności, które są konsekwencją jego działań sprzed daty zawieszenia działalności.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 10 października 2019 r.
dodano: 2019-10-10 10:35Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.