.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Bezskładkowe oczekiwanie na zatrudnienie specjalisty

Dziennik Gazeta Prawna (2019-10-15), autor: Paulina Szewioła, oprac.: GR

Odszkodowanie z tytułu utraconego przez przyszłego pracownika zarobku, w okresie przed objęciem przez niego nowej posady, nie wlicza się do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Spółka zawarła umowę o pracę z osobą, która pozostawała w dniu jej podpisania w stosunku pracy z innym pracodawcą. Na jej podstawie firma będzie zatrudniała przyszłego pracownika na czas nieokreślony od 1 lipca 2020 r. Powodem jego zatrudnienia jest jego specjalistyczna wiedza i unikalne doświadczenie. Jednak ze względu na zajmowane u poprzedniego pracodawcy stanowisko pracownik podlega ograniczeniom wynikającym z ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1393). W konsekwencji przez rok od zakończenia obecnej pracy nie może on być zatrudniony lub wykonywać innych zajęć u nowego pracodawcy, jeżeli brał udział w wydaniu rozstrzygnięcia w sprawach indywidualnych, które jego dotyczą. Powyższe ustawowe ograniczenie oznacza w praktyce, że w tym czasie (który kończy się 30 czerwca 2020 r.) przyszły pracownik nie może być zatrudniony przez spółkę.

Dlatego w zamian za utracone przez niego zarobki od 1 lipca 2019 r. (dzień po ustaniu umowy łączącej go z poprzednim pracodawcą) do ustalonego dnia zatrudnienia (tj. 1 lipca 2020 r.) będzie otrzymywać od firmy co miesiąc odszkodowanie za utracone zarobki.

Spółka miała wątpliwości, czy te wypłaty będą stanowiły podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

ZUS oddział w Gdańsku uznał, że nie (decyzja z 25 września 2019 r. DI/100000/43/757/2019).

Na gruncie kodeksu pracy od 1 lipca 2019 r. do 30 czerwca 2020 r. osoba ta nie jest pracownikiem spółki. Zgodnie z umową stosunek pracy zostanie bowiem nawiązany 1 lipca 2020 roku. Tym samym odszkodowanie nie jest świadczeniem ze stosunku pracy i korzysta ze zwolnienia ze składek.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 15 października 2019 r.
dodano: 2019-10-15 10:18Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.