.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Jestem zatrudniony w dwóch firmach na pół etatu. Łącznie z tego tytułu uzyskuję ok. 4000 zł brutto. Od listopada planuję rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. Czy będę zwolniony ze składek za firmę? Czy sytuacja się zmieni, jeśli będę przebywał na zwolnieniu? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP - istotne znaczenie ma art. 9 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Wynika z niego m.in., że pewne grupy ubezpieczonych (np. pracownicy) spełniające jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym z innych tytułów (np. z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej) są obejmowane ubezpieczeniami tylko z tytułu stosunku pracy, umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług itd. Mogą one jednak dobrowolnie – na swój wniosek – być objęte ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym również z innych tytułów. Trzeba pamiętać, że jeśli podstawa wymiaru składek w pierwszym tytule ubezpieczeniowym jest niższa niż równowartość minimalnego wynagrodzenia, to składki muszą być płacone także z drugiego tytułu.

Gdy prowadzący działalność gospodarczą pozostaje w dwóch stosunkach pracowniczych równocześnie, to wtedy należy dodać (zsumować) podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu stosunku pracy. W piśmie ZUS z 2 listopada 2016 r., znak WPI/20000/43/1097/2016, wskazano m.in., że jeżeli łącznie podstawy wyniosą przynajmniej tyle, ile wynosi minimalne wynagrodzenie określone dla danego roku pracy, osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą podlega z tego tytułu dobrowolnie ubezpieczeniom społecznym. ZUS dodał, że w sytuacji, gdy w danym miesiącu osoba z tytułu stosunków pracy będzie miała podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne mniejszą od minimalnego wynagrodzenia z uwagi na zwolnienie lekarskie, to również nie powstanie obowiązek ubezpieczeń społecznych z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej. Będzie tak dlatego, że osoba ta nadal będzie miała zagwarantowane wynagrodzenia z obu umów (po łącznym zsumowaniu) w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Finalnie ZUS uznał, że osoba na etacie z wynagrodzeniem łącznym na poziomie co najmniej minimalnego może podlegać ubezpieczeniom z firmy, lecz na zasadzie dobrowolności.

W opisywanej sytuacji przedsiębiorca nie musi więc płacić składek na ubezpieczenie społeczne od prowadzonej działalności gospodarczej. Nie będzie musiał tego robić także wtedy, gdy będzie przebywał na zwolnieniu lekarskim, o ile łącznie ze stosunków pracy będzie miał zagwarantowane wynagrodzenie co najmniej na poziomie wynagrodzenia minimalnego.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 17 października 2019 r.
dodano: 2019-10-17 10:25Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.