.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Świadczenie niepieniężne może być zwolnione ze składek

Dziennik Gazeta Prawna (2019-10-17), autor: Paulina Szewioła, oprac.: GR

Koszty zakupu biletu komunikacji miejskiej należy wliczyć do podstawy wymiaru składek, jeżeli pracownik otrzymuje za niego ekwiwalent w formie pieniężnej – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Przedsiębiorca zamierza pokrywać pracownikom dojeżdżającym do pracy z innej miejscowości koszty biletów komunikacji publicznej. Osoby zatrudnione w tym przedsiębiorstwie będą otrzymywały z tego tytułu wpłatę na konto w wysokości 250 zł (realna kwota zakupu biletu). Pracownik z kolei ma płacić abonament miesięczny w kwocie 1 zł, potrącany z wynagrodzenia. Spółka uregulowała tę kwestię w regulaminie wynagrodzeń.

Firma miała jednak wątpliwości, czy kwota (249 zł) jest zwolniona ze składek na ubezpieczenia społeczne. W ocenie przedsiębiorcy tak właśnie powinno być. ZUS miał jednak inne zdanie na ten temat.

Na podstawie par. 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1949) z podstawy wymiaru składek wyłączone są korzyści materialne polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług oraz korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji. Muszą one wynikać jednak z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu. Jak zauważył ZUS, korzyść uzyskiwana przez pracownika musi przy tym przybrać formę niepieniężną.

Wskazał, że generalnie koszty dojazdu do pracy w postaci biletów przejazdu środkami komunikacji publicznej, np. biletów przekazywanych pracownikom, korzystają z wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne na podstawie wyżej cytowanego rozporządzenia. Wyłączenie to nie obejmuje natomiast wypłaconych z tego tytułu ekwiwalentów w formie pieniężnej. Oznacza to, że jeżeli pracownicy otrzymują zwrot ceny zakupionych biletów w takiej właśnie postaci, przychód ten stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Ponadto w ocenie organu rentowego podstawy wymiaru składek nie stanowi kwota dofinansowania do zakupionego przez pracodawcę biletu, ale cała jego cena.

Z powyższych względów ZUS (decyzja z 7 października 2019 r., nr WPI/200000/43/836/2019) uznał stanowisko firmy za nieprawidłowe.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 17 października 2019 r.
dodano: 2019-10-17 10:35Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.