.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Pełnomocnik firmy nie musi płacić składek na ZUS

Dziennik Gazeta Prawna (2019-10-28), autor: Paulina Szewioła, oprac.: GR

Prokurent otrzymujący wynagrodzenie za pełnienie tej funkcji wyłącznie na podstawie uchwały właściwego organu spółki, nie podlega ubezpieczeniom społecznym – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Spółka posiada jednoosobowy zarząd. W najbliższym czasie zamierza przeorganizować strukturę reprezentacji firmy. W jaki sposób? Walne zgromadzenie wspólników, na podstawie uchwały, planuje powołanie prokurentów. Osoby, które mają piastować tę funkcję są zatrudnione w spółce na stanowiskach dyrektorów działów, na umowę o pracę. Jednocześnie uchwała walnego zgromadzenia wspólników, oprócz powołania prokurentów, określać ma również ich wynagrodzenie. Będzie ono wypłacane zupełnie niezależnie od pensji ze stosunku pracy.

W przedstawionej sytuacji podstawą prawną działania i opłacania prokurentów będzie akt powołania przez zgromadzenie wspólników oraz uchwała o wynagrodzeniu. Natomiast ich prawa i obowiązki określać będzie kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 505). Z umowy o pracę oraz przyjętego opisu zakresu czynności będzie zatem jednoznacznie wynikać, że w ramach stosunku pracy dyrektorzy wykonywać będą inne zadania niż te realizowane na podstawie uchwały o powołaniu ich do pełnienia funkcji prokurenta.

Spółka miała jednak wątpliwości, czy ich wynagrodzenie nie będzie stanowiło podstawy do naliczania składek na ubezpieczenia społeczne. ZUS oddział w Gdańsku (decyzja z 2 października 2019 r., nr DI/100000/43/892/2019) uznał, że nie.

Taki bowiem tytuł nie został wymieniony wprost w art. 6 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Wyliczenie to zdaniem ZUS jest wyczerpujące i ma charakter zamknięty.

Tym samym od wynagrodzenia wypłaconego prokurentowi z tytułu pełnionej funkcji na podstawie samego powołania nie będzie trzeba opłacać składek. Tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń będzie natomiast umowa pracę.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 28 października 2019 r.
dodano: 2019-10-28 10:23Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.