.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Na jakich zasadach dofinansowanie przejazdów pracowników korzysta ze zwolnienia ze składek

Dziennik Gazeta Prawna (2019-10-31), autor: Marcin Nagórek, oprac.: GR

Wielu naszych pracowników korzysta z komunikacji miejskiej, dlatego firma zamierza dofinansować im przejazdy i zakupić bilety komunikacji publicznej. W efekcie do każdego biletu pracodawca dopłaci 1,5 zł. Czy takie świadczenie będzie wolne od obciążeń składkowych? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP - podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników stanowi przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z ustawowymi wyłączeniami. Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczególnych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe zawiera jednak katalog przychodów wyłączonych z podstawy wymiaru. Kluczowe znaczenie ma par. 2 ust. 1 pkt 26, z którego wynika, że podstawy wymiaru składek nie stanowią przychody w postaci korzyści materialnych wynikających z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług oraz korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji. Sąd Najwyższy w wyroku z 22 czerwca 2015 r., sygn. akt I UK 340/14, wskazał m.in., że ekwiwalenty pieniężne wypłacane pracownikom z tytułu kosztów przejazdów do pracy na podstawie układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu podlegają wyłączeniu z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Wynika z tego, że istotną okolicznością przy tych świadczeniach jest uzyskanie korzyści przez pracownika w formie niepieniężnej i dodatkowo w zakupie po cenach niższych niż detaliczne artykułu lub usługi. Ustawodawca kładzie więc nacisk na częściową odpłatność po stronie pracownika, czyli na udział finansowy pracownika w pokryciu kosztów.

W kontekście podanego stanu faktycznego warto odnotować najnowsze stanowisko ZUS zawarte w piśmie z 7 października 2019 r., znak WPI/200000/43/836/2019. Wskazano w nim, że koszty dojazdu do pracy w postaci biletów przejazdu środkami komunikacji publicznej – np. biletów jednorazowych, biletów miesięcznych (okresowych) PKP, PKS, MZK przekazywanych pracownikom na przejazdy do miejsca pracy i z powrotem – korzystają z wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne na podstawie wyżej cytowanego rozporządzenia. Co jednak istotne, ZUS jednocześnie stwierdził, że nie będzie podlegać wyłączeniu od oskładkowania cała cena zakupionego biletu przekazanego pracownikowi, a jedynie kwota dofinansowania do zakupionego przez pracodawcę biletu. Jak bowiem zaznaczono, przy założeniu, że kwota dofinansowania do zakupu biletu stanowi przychód pracownika, to tylko ona nie będzie stanowiła podstawy wymiaru składek w myśl par. 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 31 października 2019 r.
dodano: 2019-10-31 10:34Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.