.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Nowe stawki dotacji dla warsztatów i zakładów aktywności

Dziennik Gazeta Prawna (2020-01-02), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

W 2020 r. finansowe wsparcie pokrywające koszty pobytu osoby z dysfunkcją zdrowotną w warsztacie terapii zajęciowej będzie wynosić 20 496 zł. Natomiast dotacja wypłacana na osobę niepełnosprawną zatrudnioną w zakładzie aktywności zawodowej wzrośnie do 25 tys. zł w skali roku – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Takie stawki przewiduje rozporządzenie Rady Ministrów z 2 października 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie algorytmu przekazywania środków PFRON samorządom wojewódzkim i powiatowym (Dz.U. poz. 1898). Zgodnie z nim pierwsza podwyżka weszła w życie od października 2019 r., dzięki czemu dotacja dla WTZ i ZAZ wynosiła odpowiednio 18 096 zł oraz 22 750 zł. Drugi wzrost wsparcia został zaplanowany na 2020 r.

I tak kwota należna warsztatowi na jednego uczestnika wzrośnie o 2400 zł, a ta przysługująca zakładowi na pracownika z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności o 2250 zł. Co ważne, w przypadku WTZ wspomniane rozporządzenie zakłada kolejne podwyżki dotacji. W 2021 r. będzie ona wynosić 21 696 zł, a w 2022 r. i następnych latach – 22 896 zł (dla ZAZ utrzymana będzie kwota z br.).

WTZ są placówkami, które oferują osobom niepełnosprawnym możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej. Organizowane są w nich zajęcia terapeutyczne, a dla osób, które planują wejść na rynek pracy zapewniana jest pomoc w poszukiwaniu zatrudnienia.

ZAZ są z kolei jednostkami zatrudniającymi osoby z takimi dysfunkcjami zdrowotnymi, z którymi trudno jest znaleźć pracę. Ich podwładni uczą się nie tylko wykonywania powierzonych obowiązków, lecz także radzenia sobie w codziennym życiu i współpracy z innymi osobami.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 2 stycznia 2020 r. 

dodano: 2020-01-02 11:36Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.