.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Kopiowanie dowodów przez banki na cenzurowanym

Dziennik Gazeta Prawna (2020-01-07), autor: Sławomir Wikariak, oprac.: GR

Banki mogą się spodziewać w tym roku kontroli pod kątem kopiowania dokumentów tożsamości swych klientów, a firmy wodociągowe pod kątem korzystania z systemów zdalnego odczytu wodomierzy, tak wynika z opublikowanego przez Urząd Ochrony Danych Osobowych planu kontroli sektorowych – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

To zapowiedź kontroli, które na pewno zostaną przeprowadzone. Nie oznacza to jednak, że firmy z pozostałych branż nie muszą przejmować się ochroną danych swych klientów. UODO może w każdej chwili zapukać do drzwi dowolnego administratora danych, np. na skutek skarg kierowanych do niego przez obywateli.

O tym, że banki powinny ograniczyć kopiowanie dowodów osobistych, prezes UODO mówił już wcześniej. We wrześniu 2019 r. w odpowiedzi na pismo prezesa Związku Banków Polskich podkreślił, że sporządzenie takich kopii jest legalne jedynie wtedy, kiedy wynika to wprost z przepisów rangi ustawy. Tymczasem art. 112b ustawy – Prawo bankowe (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2357 ze zm.) pozwala jedynie na przetwarzanie danych zawartych w dokumentach. W przypadku zakładania konta czy badania zdolności kredytowej pracownik banku ma prawo zażądać okazania dokumentu, spisać dane z niego, ale nie wolno mu go kopiować z użyciem kserokopiarki czy skanera. To jest dozwolone wyłącznie w szczególnych sytuacjach, na podstawie przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1115 ze zm.). Chodzi o transakcje o wartości co najmniej 15 tys. euro czy też podejrzenia dotyczące prania pieniędzy.

Kontrole dotyczące tzw. inteligentnych liczników UODO tłumaczy dużym zainteresowaniem społecznym oraz potencjalnymi zagrożeniami. Chodzi o wodomierze, które są w stanie przesyłać zdalnie nie tylko dane dotyczące miesięcznego, ale także chwilowego zużycia wody. Na ich podstawie można chociażby zorientować się, kiedy nikogo nie ma w domu.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 7 stycznia 2020 r. 

dodano: 2020-01-07 10:27Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.