.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

W jakim przypadku skorzystanie z preferencyjnych składek będzie nieopłacalne

Dziennik Gazeta Prawna (2020-01-09), autor: Marcin Nagórek, oprac.: GR

Z końcem stycznia upływa mi okres sześciu miesięcy bez płacenia składek z działalności. Uzyskuję średnio 5‒6 tys. zł przychodu miesięcznie. Od stycznia zacząłem też pracować u dwóch pracodawców, z tym że u jednego na 3/4 etatu, a u drugiego na 1/4 etatu. W sumie zarabiam u nich ponad 3,5 tys. zł brutto. Czy w tej sytuacji mogę skorzystać z preferencyjnego ZUS? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.

Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP - zgodnie z art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa) podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w okresie preferencyjnym (pierwsze 24 miesiące kalendarzowe od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej lub zakończenia korzystania z ulgi na stert) stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Z możliwości tej nie mogą skorzystać osoby, które:

• prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność;

• wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, u którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres prowadzonej działalności gospodarczej.

Przedsiębiorca w opisywanej sytuacji spełnia warunki do skorzystania z preferencyjnych składek, jednak w tym przypadku warto rozważyć inne rozwiązanie. Skoro przedsiębiorca uzyskuje łącznie kwotę ze stosunków pracy wynoszącą ponad 3000 zł brutto, może nie odprowadzać składek od prowadzenia działalności. Z art. 9 ustawy systemowej wynika, że osoby podlegające obowiązkowi ubezpieczenia z tytułu bezwzględnego (stosunek pracy) podlegają także obowiązkowi ubezpieczenia z innych tytułów, jeżeli podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia z tytułu bezwzględnego w przeliczeniu na okres jednego miesiąca jest niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Taka sytuacja nie zachodzi jednak w podanym stanie faktycznym, bo kwota uzyskiwana z zatrudnienia na etacie przekracza aktualną kwotę minimalnego wynagrodzenia. Dodać należy, że zasada ta ma zastosowanie niezależnie od wymiaru etatu u danego pracodawcy, ważna jest jedynie podstawa wymiaru składek. Taki kierunek interpretacyjny został podkreślony chociażby w wyroku Sądu Okręgowego w Nowym Sączu z 6 listopada 2018 r., sygn. akt IV U 566/18.

Trzeba jednak zaznaczyć, że nieskorzystanie od razu przez przedsiębiorcę z 24-miesięcznego okresu preferencyjnych składek nie oznacza, że będzie mógł to zrobić później, np. po zakończeniu pracy na etacie. Z obniżonych składek można korzystać jedynie w czasie tego okresu.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 9 stycznia 2020 r. 

dodano: 2020-01-09 10:34







Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.