.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Błędny NIP na paragonach to duży kłopot dla przedsiębiorcy

Dziennik Gazeta Prawna (2020-01-09), autor: Mariusz Szulc, oprac.: GR

Jeśli klient poda sprzedawcy całkowicie błędny numer identyfikacji podatkowej, to nie będzie mógł w przyszłości tego poprawić. Tym samym straci prawo do zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodu i odliczenia VAT – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Wniosek o interpretację złożyła jedna z firm paliwowych, która ma już kasy fiskalne z możliwością drukowania NIP nabywców na paragonach. Zdarza się jednak, że kupujący w ogóle nie podaje NIP albo podaje błędny numer.

Od 1 stycznia 2020 r. przepisy zakazują zamiany paragonu bez NIP nabywcy na fakturę dającą prawo do odliczenia VAT i kosztu uzyskania przychodu.

We wniosku o interpretację spółka podkreśliła, że nie ma możliwości weryfikacji statusu kupującego. Spytała więc, czy jeśli w trakcie zakupów poda on błędny NIP, to powinna zaakceptować notę korygującą zawierającą prawidłowy numer. Miała też wątpliwości, co w sytuacji gdy klient w ogóle nie poda NIP, a następnie wystawi notę korygującą z takim numerem. Czy również powinna przyjąć taką notę?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja z 20 grudnia 2019 r., sygn. 0111-KDIB3-2.4012.590.2019.3.SR) wyjaśnił, że nie powinna jej akceptować.

Dodał, że również w drugim przypadku – gdy NIP na paragonie okaże się błędny – ani sprzedawca, ani nabywca nie będą mogli potem dokonać korekty. Dyrektor KIS przypomniał, że kupujący już z chwilą zakupu wskazuje, czy robi to jako konsument (na cele prywatne), czy jako przedsiębiorca (na cele firmowe). Potem nie można już tego skorygować – podsumował organ.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 9 stycznia 2020 r. 

dodano: 2020-01-09 10:39Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.