.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Fizjoterapeuci ostrzegają

Dziennik Gazeta Prawna (2020-01-16), autor: Agata Szczepańska, oprac.: GR

W tym roku może zniknąć nawet ok. 40–50 z ok. 1570 oddziałów rehabilitacyjnych działających obecnie oraz ponad 100 podmiotów z ok. 5100 dzisiaj świadczących refundowane usługi fizjoterapeutyczne – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

– Dramatycznym przykładem jest zamknięcie oddziałów rehabilitacji (neurologicznej i ogólnoustrojowej) w Szpitalu Dziecięcym w Dziekanowie Leśnym. Oddziałów, które przyjmowały małych pacjentów z całej Polski i uchodziły za jedne z najlepszych – mówi Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów.

Dodaje, że do samorządu z całej Polski spływają sygnały o planach zamknięcia kolejnych.

Powodem są straty, jakie te jednostki generują. A to z kolei wynika ze zbyt niskich wycen. Tymczasem na udzielenie świadczeń fizjoterapeutycznych, jak informuje KIF, czeka już 2 mln osób. Brak rehabilitacji ogranicza ich szansę na powrót do sprawności i powoduje powikłania, które potem leczymy, płacąc o wiele więcej niż za fizjoterapię.

Samorząd apelował do ministra zdrowia i prezesa NFZ o podjęcie interwencji.

– Nie widzę woli poprawy sytuacji. Gorzko napiszę, że w mojej ocenie polscy fizjoterapeuci sobie poradzą: na rynku prywatnym jest wielkie zapotrzebowanie na nasze usługi. Jesteśmy też doceniani poza naszym krajem. Bez opieki pozostaną jednak najsłabsi pacjenci: dzieci, seniorzy i niepełnosprawni – podkreśla Maciej Krawczyk.

Dodaje, że rehabilitacja potrzebuje nie tylko finansowego wzmocnienia, ale też gruntownej reformy.

– Niestety w naszej ocenie brak woli do zmiany systemu, a dokonywane zmiany są wybiórcze i na niewielką skalę, nie zmieniają więc sytuacji w stopniu wystarczającym – przekonuje.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 16 stycznia 2020 r. 

dodano: 2020-01-22 10:22Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.