.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

13 emerytura bez wpływu na prawo do świadczeń

Dziennik Gazeta Prawna (2020-01-21), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

Dodatkowe świadczenie przysługujące emerytom i rencistom nie będzie wliczane do kryterium dochodowego przy ubieganiu się o zasiłki rodzinne oraz z pomocy społecznej – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Takie wyłączenie przewiduje ustawa z 9 stycznia 2020 r. o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, czyli o tzw. 13 emeryturze. Jej przepisy przewidują, że będzie ona wypłacana co roku – w kwietniu, w wysokości najniższej emerytury. Co ważne w ustawie zostały zawarte regulacje, które spowodują, że jej uzyskanie nie będzie uwzględniane przy wyliczaniu dochodu rodziny w sytuacji ubiegania się o różne świadczenia uzależnione od konieczności spełniania kryterium dochodowego.

Takie wyłączenie będzie obowiązywać w przypadku wnioskowania przez seniora o dopłatę do czynszu na podstawie ustawy z 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (t.j. Dz.U. poz. z 2019 r. poz. 2133 ze zm.), gdzie pod uwagę bierze się dochody z ostatnich sześciu miesięcy oraz o wsparcie z ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1507 ze zm.). Nie wliczanie 13 emerytury do kryterium będzie dotyczyło zarówno świadczeń finansowych takich jak zasiłki celowe jak i wsparcia niepieniężnego, np. usług opiekuńczych. Dodatkowe świadczenie dla emerytów i rencistów nie będzie traktowane jako dochód również w momencie przyznawania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Wreszcie otrzymanie 13 emerytury nie będzie miało znaczenia przy ustalaniu przez gminę prawa do pomocy finansowej z ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2220 ze zm.), w tym głównie specjalnego zasiłku opiekuńczego oraz zasiłku rodzinnego. Jednocześnie w związku z tym, że analogiczne zasady ustalania sytuacji dochodowej rodziny co w wspomnianej ustawie, obowiązują też przy świadczeniach z Funduszu Alimentacyjnego, to również przy ich przyznawaniu dodatkowa emerytura nie spowoduje przekroczenia kryterium dochodowego.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 21 stycznia 2020 r. 

dodano: 2020-01-22 10:25Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.