PFRON rzadko zwraca nadpłatę z odsetkami

Dziennik Gazeta Prawna (2020-01-23), autor: Michalina Topolewska , oprac.: GR

sty 24, 2020

W ciągu ostatnich trzech lat Państwowy PFRON tylko w przypadku 45 spośród 617 zwróconych pracodawcom nadpłat oddał im pieniądze wraz z oprocentowaniem – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Tak wynika z danych otrzymanych przez Fundację WatchDogPFRON.

Najczęściej dochodzi do tego, gdy PFRON nałożył na pracodawcę sankcję finansową wynikającą z nieprawidłowego gospodarowania środkami zakładowego funduszu rehabilitacji lub nakazał zwrot dopłat do pensji niepełnosprawnych pracowników, po czym w efekcie wygranego przez niego sporu w tej sprawie okazuje się, że nie doszło do naruszenia przepisów. Skutkuje to więc powstaniem nadpłaty, którą PFRON powinien zwrócić. O ile jednak fundusz zwykle zwraca kwotę główną, o tyle o wiele trudniej jest wywalczyć odsetki od niej, a postępowania o ich uzyskanie trwają nawet kilka lat.

Potwierdzają to dane samego funduszu. W 2017 r. fundusz dokonał zwrotu 212 nadpłat, w 2018 r. było ich 201, natomiast w ubiegłym roku 204 (uwzględnione zostały kwoty przekraczające 10 tys. zł). Z kolei należności, które zostały oddane łącznie z odsetkami, było we wspomnianych latach odpowiednio 6, 12 oraz 27.

Jednocześnie w 2017 r. PFRON wydał 15 decyzji odmawiających wypłaty oprocentowania, rok później było ich 19, a w 2019 r. pięć.

Poza tym, że fundusz rzadko zwraca nadpłaty z odsetkami, dodatkowo praktycznie nie dokonuje ich proporcjonalnego rozliczenia. Zwykle bowiem ogranicza się do obliczenia oprocentowania na dzień, w którym oddał kwotę główną nadpłaty. Tymczasem zastosowanie ma tu zasada wynikająca z ordynacji podatkowej, że jeśli pierwotny zwrot nadpłaty obejmował jedynie kwotę główną bez odsetek, to nie wyczerpał całości nadpłaty. W konsekwencji jej część nadal pozostaje bez spłaty i powinno być od niej dalej naliczane oprocentowanie.

PFRON wspomnianej zasady nie zastosował ani razu w 2017 i 2018 r., a w ubiegłym roku tylko w odniesieniu do trzech zwrotów nadpłat.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 23 stycznia 2020 r.