.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Wpłaty na PPK ze środków PFRON

Dziennik Gazeta Prawna (2020-02-11), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

Warsztat terapii zajęciowej będzie mógł sfinansować składkę na Fundusz Solidarnościowy od wynagrodzeń pracowników oraz kwotę odprowadzaną na pracownicze plany kapitałowe z pieniędzy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 25 marca 2004 r. w sprawie WTZ (Dz.U. poz. 587). Warsztaty są placówkami, w których osoby z dysfunkcjami zdrowotnymi mogą uczestniczyć w zajęciach rehabilitacji i zdobywać umiejętności niezbędne do podjęcia zatrudnienia. Rozporządzenie określa w par. 19, jakie koszty działalności WTZ mogą być dofinansowywane z pieniędzy PFRON. I to właśnie tu nastąpi zmiana, bo zakłada ono, że z tych środków będzie można pokryć koszty składki na FS, która od 1 stycznia 2019 r. została wyodrębniona ze składki na Fundusz Pracy (FP). Problem w tym, że o ile ta ostatnia jest wymieniona w rozporządzeniu, to należność na FS nie była do tej pory w nim uwzględniona.

Co więcej, nowelizacja zakłada dodanie do par. 19 jeszcze jednego wydatku związanego z wynagrodzeniami pracowników, który będzie można sfinansować z dotacji z funduszu, a mianowicie wpłat na PPK – w podstawowej (1,5 proc. pensji) i dodatkowej kwocie (2,5 proc.). Rozszerzenie katalogu kosztów WTZ podlegających wsparciu z PFRON wymagać będzie sporządzenia aneksu do umowy, na podstawie której warsztat otrzymuje na ten cel pieniądze w 2020 r.

Podobna modyfikacja przepisów została przygotowana również w odniesieniu do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 17 lipca 2012 r. w sprawie zakładów aktywności zawodowej (Dz.U. poz. 850). Są one placówkami zapewniającymi zatrudnienie głównie osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności, którym trudno jest je znaleźć i utrzymać na otwartym rynku pracy. Tak jak WTZ są uprawnione do pieniędzy z PFRON na pokrycie kosztów działalności wymienionych w przepisach rozporządzenia. Zgodnie z jego nowelizacją ZAZ będzie mógł z tych środków pokryć koszty składki na FS od pensji personelu (od wynagrodzeń osób niepełnosprawnych ta należność nie jest w ogóle uiszczana, bo ZAZ są zwolnione z opłacania za nich składki na FP) i wpłat na PPK od płac wszystkich pracowników. To jednak nie koniec, bo zakres zmian przygotowanych wobec zakładów jest szerszy niż w przypadku WTZ.

W projekcie znalazła się też modyfikacja odnosząca się do zakładowego funduszu aktywności. Katalog wydatków, na które można wykorzystać te pieniądze, został zwiększony m.in. o koszty dojazdu oraz pobytu i leczenia w szpitalach, sanatoriach i innych placówkach, jeśli nie są finansowane ze środków publicznych, pobytu na turnusie rehabilitacyjnym, wczasach lub innej formie wypoczynku razem z opiekunem.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 11 lutego 2020 r. 

dodano: 2020-02-11 10:34Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.